Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.12.2008 05:30 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Urok starych dekoracji - posłuchaj!
- Po wojnie zostały zaprzepaszczone wszystkie wnętrza elbląskich kamienic - przypomina Wiesława Rynkiewicz - Domino.
- Po wojnie zostały zaprzepaszczone wszystkie wnętrza elbląskich kamienic - przypomina Wiesława Rynkiewicz - Domino.

Gdańskie kamienice mieszczańskie - wystawa, którą od dziś można oglądać w muzeum w Elblągu, daje wyobrażenie także o tym, w jakiej scenerii toczyło się życie dawnych elblążan.

Ekspozycja przygotowana przez Instytut Herdera oraz Dom Uphagena ? filię Muzeum Historii Miasta Gdańska została otwarta w 2006 roku. Najpierw była pokazywana w Gdańsku, później m.in. w niemieckim Marburgu, gdzie mieści się Instytut Herdera. Teraz zawitała do Elbląga.

W radiowej rozmowie Wiesława Rynkiewicz - Domino z Muzeum Archeologiczno - Historycznego wskazuje, że jest to spojrzenie na kamienicę gdańską przez nieznaną do tej pory ikonografię.

Pochodzi ona z dysertacji doktorskiej architekta Otto Rollenhagena (1886-1951), przedwojennego absolwenta gdańskiej Technische Hochschule, który swoją pracę poświęcił kamienicom od gotyku do renesansu, dołączając do niej liczne rysunki i fotografie. Opracowanie nie zostało opublikowane za życia Rollenhagena. Polsko-niemiecka współpraca przy tworzeniu wystawy doprowadziła jednak do jego wydania w obu językach.

W Elblągu można zobaczyć, w jaki sposób od średniowiecza do początków XIX wieku zmieniała się gdańska kamienica mieszczańska i poznać wybrane zagadnienia dotyczące funkcjonowania domu mieszczańskiego.

Jak informują organizatorzy, pokazywane są m.in. zabudowa działki, przejazdy umożliwiające komunikację z dziedzińcami gospodarczymi, a także przedproża i przybudówki. Osobną część stanowi prezentacja wnętrz domu, jego poszczególnych pomieszczeń oraz ich wystroju.

Wystawa w Muzeum Archeologiczno - Historycznym została dodatkowo wzbogacona o pokaz slajdów z dawnymi kamienicami elbląskimi.

- Cenny materiał zgromadzony przez Otto Rollenhagena może być wykorzystany do badań nad kamienicą elbląską. Po wojnie zostały zaprzepaszczone wszystkie wnętrza elbląskich kamienic. Elbląg jest o tyle w gorszej sytuacji, niż Gdańsk, że ikonografii, czyli obrazów wnętrz, praktycznie nie ma - przypomina Wiesława Rynkiewicz - Domino:

This text will be replaced

Ekspozycję Gdańskie kamienice mieszczańskie będzie można oglądać do końca lutego.

Rozmawiała: Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13366325

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.