Jak powiedziała nam autorka projektu Teresa Miłoszewska, dzięki pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych centrum kultury wzbogaci się o specjalny, przenośny nadajnik, który będzie wzmacniać dźwięk w czasie danego wydarzenia.
Przy zakupie biletu osoba niedosłysząca będzie otrzymywać słuchawki z odbiornikami dźwięku, którego natężenie będzie mogła sama regulować.
W radiowej rozmowie Teresa Miłoszewska zdradza, że system zostanie kupiony w najbliższych tygodniach:

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid realizuje szereg przedsięwzięć skierowanych do środowiska osób niepełnosprawnych.
Teresa Miłoszewska przypomina, że ich ważnym elementem jest integracja różnych grup społecznych i wyrównywanie szans edukacyjnych oraz w dostępie do dóbr kultury.
Do mniej sprawnych mieszkańców regionu i kraju są adresowane np. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne (w latach 1997-2006 odbywały się jako Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne), Regionalne Prezentacje Artystyczne Ośrodków Szkolno - Wychowawczych (w tym roku odbyła się 10. edycja obejmująca swoim zasięgiem województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i pomorskie), a także Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej (za nami dziewiąta edycja) i program Terapia przez sztukę. Wszystkie te wydarzenia Światowid organizuje razem ze stowarzyszeniem Viva art.
Z kolei we współpracy ze stowarzyszeniem Jantar odbywają się zajęcia taneczne dla osób niedowidzących, a w czasie Międzynarodowego Turnieju Tańca Balic Cup - turniej tańca z udziałem par na wózkach.
- W działaniach o profilu społeczno-kulturalnym docieramy do szerokich kręgów odbiorców: do rodzin, pedagogów, terapeutów i osób, które na co dzień wspierają osoby niepełnosprawne. Przy części projektów współpracujemy z partnerami z zagranicy, głównie z Obwodu Kaliningradzkiego. W tym roku był to trójstronny program Integracja = Akceptacja, którego poszczególne etapy odbywały się na terenie Polski, Rosji i Niemiec - Teresa Miłoszewska dodaje, że w proponowanych przez Światowid formach aktywności kulturalnej mogą uczestniczyć osoby niepełnosprawne w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami.
Warto także wspomnieć o seansach filmowych metodą audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących, w których - dzięki obecności tłumacza języka migowego - uczestniczyły również osoby głuche i niedosłyszące.
Aby umożliwić osobom niepełnosprawnym jak najszerszy udział w różnego rodzaju wydarzeniach, w Światowidzie powstały podjazdy, tzw. bezprogowe wejścia do sal: kinowej oraz sportowej i została zainstalowana winda. Budynek posiada dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych toalety.
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska