Kontrowersyjnej powieści Jonathana Littella będzie poświęcone czwartkowe spotkanie literackie w Olsztynie. O książce będą dyskutować: prof. Zbigniew Mikołejko, warszawski filozof i religioznawca, red. Ewa Mazgal z Gazety Olsztyńskiej oraz poeta Kazimierz Brakoniecki.
Dwa lata temu Jonathan Littel, amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego, wydał powieść o drugiej wojnie światowej Bienveillantes.
Książka ukazała się w języku francuskim, w prestiżowym wydawnictwie Gallimard, otrzymała nagrodę Goncourtów i szybko stała się bestsellerem oraz jedną z najbardziej kontrowersyjnych publikacji ostatnich lat w Europie. Jej polska wersja zatytułowana Łaskawe ukazała się w tym roku, nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego.
Bohaterem opartej na faktach narracji jest esesman Aue, postać jednocześnie odpychająca i fascynująca, którego główną tezą jest, że wszyscy jesteśmy nosicielami zła, lecz nie wszyscy mają szczęście żyć w lepszych czasach...
Powieść wzbudziła skrajne reakcje krytyki i czytelników. Bardziej entuzjastycznie przyjęta została we Francji, niż w Niemczech.
Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 27 listopada, o godz. 18, w siedzibie Centrum Polsko-Francuskiego, przy ul. Dąbrowszczaków 39 (I piętro).
Wstęp wolny.