Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.10.2008 02:57 Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Agata Grzegorczyk-Wosiek, A.Jarzębska Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Cavata, warsztaty bałtyjskie, Zachęta...
W zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku mieści się Muzeum Warmińskie
W zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku mieści się Muzeum Warmińskie
Interesujące wystawy, prelekcje i filmy - zobacz, co do końca roku zaproponuje olsztyńskie Muzeum Warmii i Mazur oraz jego oddziały w całym regionie.

Wyprawa na krańce świata - wystawa, którą prezentuje muzeum w Mrągowie, została zorganizowana przez National Geographic.

Towarzystwo założone w Waszyngtonie w 1888 roku jest największą na świecie organizacją naukowo - edukacyjną. Wydaje czasopisma i książki, produkuje filmy, wspiera ekspedycje i badania, jest organizatorem licznych wystaw.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza natomiast do obejrzenia zdjęć Siegfrieda von Quasta. Przedstawiają one kościoły wschodnich Karpat. W czasie szesnastu krajoznawczych podróży von Quast odwiedził i sfotografował kilkaset drewnianych kościołów.

Opowieści Puszczy Augustowskiej i Cavata

Pojutrze, w środę, 15 października, o godz. 17.30, w Muzeum Przyrody w Olsztynie zostanie otwarta wystawa fotograficzna prezentująca przyrodę Puszczy Augustowskiej.

Zdjęcia wykonał Roman Rogoziński z Nadleśnictwa Augustów. W czasie wernisażu będzie też można zobaczyć film Krystiana Przysieckiego Opowieści Puszczy Augustowskiej.

Od 12 lat Muzeum Warmii i Mazur organizuje cykl Cavata na olsztyńskim zamku.

W ciągu roku odbywa się kilkanaście spotkań, na które składa się wykład poświęcony wybranemu dziełu sztuki z kolekcji muzeum, koncert zespołu Pro Musica Antiqua oraz spotkanie przy kawie.

W najbliższą niedzielę, 19 października, o godz. 16.30, Małgorzata Okulicz, kustosz i kierownik działu rzemiosła, opowie o magicznym świetle dawnych… lamp gazowych.  

Jak przypominają organizatorzy, pierwszą lampę gazową do oświetlenia mieszkania zastosował Szkot Wiliam Murdoch w 1792 roku. Była to metalowa rurka, u wylotu której spalał się gaz. Miejskie oświetlenie gazowe po raz pierwszy rozbłysło w 1809 roku, w Londynie, a w Paryżu w 1819 roku. Ze względu na duże koszty, używano go głównie do oświetlenia miejsc i budynków użyteczności publicznej, dużo rzadziej domów mieszkalnych.

Na Zachętę

Z kolei we wtorek, 21 października, o godz. 18, rozpocznie się spotkanie z cyklu Zachęta do sztuki.

Bohaterką wieczoru będzie Julita Wójcik, autorka niekonwencjonalnych projektów artystycznych.

Program, który realizują: Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Muzeum Warmii i Mazur, ma promować najnowszą polską sztukę i artystów, których prace tworzą kolekcję olsztyńskiej Zachęty.

W tym roku gośćmi spotkań będą, obok Julity Wójcik, także Hanna Wróblewska - pochodząca z Olsztyna kuratorka i wicedyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (spotkanie we wtorek, 28 października, o godz. 18), która przedstawi m.in. twórczość Katarzyny Kozyry. O swoich najnowszych instalacjach wideo opowie Dominik Lejman (18 listopada, godz. 18), a Bożenna Biskupska - o ewolucji swojej sztuki od figuracji do minimalistycznego znaku (spotkanie - 4 listopada, godz. 18).

Projekt dofinansowują władze Olsztyna.

W środę, 22 października, o godz. 17.30, Muzeum Przyrody w Olsztynie zaprasza na inaugurację 9. edycji cyklu Wieczór z filmem przyrodniczym. Będzie to pokaz filmów Bożeny i Jana Walencików z Białowieży. Kolejne obrazy tych twórców będzie można obejrzeć 5 listopada i 3 grudnia, także o godz. 17.30.

Archeologia i stare zdjęcie

13 listopada, o godz. 18, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na Warsztaty bałtyjskie.

Dr Jerzy Łapo i Janusz Janowski opowiedzą o najnowszych wykopaliskach na terenie wielokulturowej osady w Kalu, nad jeziorem Święcajty.

Badania prowadziły: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy z Towarzystwem Pruthenia.

W czasie tegorocznych prac naukowcy znaleźli interesujące zabytki, a także szczątki ryb i ssaków z przełomu okresu wędrówek ludów i wczesnego średniowiecza oraz z okresu nowożytnego.

Jak informują organizatorzy, wyniki wykopalisk w Kalu mogą przyczynić się do rozwiązania tajemnicy przemian kulturowych, do jakich doszło na ziemiach pruskich na przełomie I i II tysiąclecia naszej ery.

16 listopada, o godz. 16.30 - kolejne spotkanie z cyklu Cavata na olsztyńskim zamku pt. Melania Zniszczyńska - dama ze starej fotografii.

Stara pożółkła fotografia, a na niej tajemnicza dama, trochę smutna, trochę zamyślona. Kim była? Skąd pochodziła? Czy miała rodzinę? Pytania nasuwają się same, gdy weźmie się do ręki to zdjęcie z końca XIX wieku.

Dumna kobieta to Melania Zniszczyńska, matka znanego olsztyńskiego prawnika, muzyka oraz działacza turystycznego Czesława Hermana. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej, przyszła na świat w 1885 roku jako pierwsze dziecko Marjanny i Stanisława Zniszczyńskich. Jako najstarszej z rodzeństwa, powierzono jej opiekę nad młodszymi dziećmi. Odebrała naukę domową na poziomie szkoły podstawowej.

Około roku 1908 roku wyszła za mąż za Kazimierza Hermana. Z tego związku przyszło na świat troje dzieci: Czesław, Regina oraz Tadeusz. Zawierucha wojenna nie oszczędziła również i jej rodziny, podzieliła ona tym samym losy wielu kobiet, żyjących w tych trudnych czasach. Warto się przyjrzeć tej nietuzinkowej postaci i poznać jej historię...- czytamy w zaproszeniu na spotkanie.

Spitzbergen i multimedia

19 listopada, o godz. 17.30, Muzeum Przyrody w Olsztynie organizuje wernisaż fotografii Tomasza Raczyńskiego Spitzbergen – arktyczna Europa.

Natomiast 25 listopada, o godz. 18 - wernisaż w Galerii Jednego Obrazu Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Będzie to multimedialny projekt Janusza Połoma i Arona Bluma.

Janusz Połom urodził się w 1950 roku i do rozpoczęcia studiów na wydziale operatorskim i realizacji telewizyjnych  Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi mieszkał na Warmii.

W czasie studiów przystąpił do grupy młodych, awangardowych fotografików Warsztat Formy Filmowej. Współpracował ze studiem filmowym SE-MA-FOR. W ostatnich latach zajmuje się również działalnością wystawienniczą, pisze wiersze. Od 1975 roku jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 2005 roku - Związku Literatów Polskich.

Aron Blum - gitarzysta basowy, improwizator, kompozytor muzyki teatralnej. Współpracował m.in. z Krzysztofem Ścierańskim, Krzysztofem Raczkowskim, Mikołajem Trzaską. Autor projektu Tehillim - Psalmy.

Kraina dziwnych snów

5 grudnia, o godz. 18, w Muzeum Mazurskim w Szczytnie (oddział Muzeum Warmii i Mazur), zostanie otwarta wystawa Żydzi otwoccy. Kraina dziwnych snów.

Ekspozycja pod patronatem Żydowskiego Instytutu Historycznego pokazuje codzienne i religijne życie żydowskich mieszkańców Otwocka od momentu powstania osady, aż po wydarzenia II wojny światowej.

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, będzie można zobaczyć m.in. profesjonalne zdjęcia, które są swego rodzaju impresją na temat poszukiwania żydowskich śladów w Otwocku.

W Mikołajki, 6 grudnia, o godz. 11, warto zajrzeć do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Odbędzie się tam promocja książki Agaty Grzegorczyk - Wosiek Miasto Bajek.

Jest to zbiorek wierszy dla dzieci o Olsztynie.

Autorka prowadzi czytelnika przez miasto w poszukiwaniu tego, co ciekawe, piękne, tajemnicze. Zagląda w oczy „Parkowej żaby” i w okna Wysokiej Bramy, by odkryć tam „olsztyńską mitologię”, dzięki której nasze miasto jest jedyne w swoim rodzaju, choć tak bardzo podobne do wszystkich innych – czytamy w informacji prasowej.

Projekt jest finansowany przez władze Olsztyna.

Ikona i mit ognia

W niedzielę, 7 grudnia, o godz. 16.30, w cyklu Cavata na olsztyńskim zamku dr Grażyna Kobrzeniecka – Sikorska opowie o ikonie Podwyższenie Krzyża Świętego.

Powstałe około połowy XVII wieku dzieło jest jedną z cenniejszych ikon w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur. Pochodzi z południowo-wschodniej Polski.

Ikonografia przedstawienia jest związana z legendarną historią  o odnalezieniu prawdziwego Krzyża Chrystusa, które przypisuje się św. Helenie, matce Konstantyna Wielkiego. Po odnalezieniu Krzyża został on uroczyście podniesiony w obecności patriarchy Makarego, pary cesarskiej i wiernych.  Na tę pamiątkę ustanowiono w IV wieku święto Podwyższenia Krzyża, które włączono do dwunastu wielkich świąt kościelnych – przypominają organizatorzy spotkania.

11 grudnia, na godz. 18, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaplanowało kolejne Warsztaty bałtyjskie.

Dr Wiesław Skrobot będzie mówił o micie ognia ukrytym w reliktach osadnictwa na zachodnim pograniczu Prus Wschodnich.

Dr Skrobot jest absolwentem archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; badał liczne stanowiska archeologiczne w zachodniej części Mazur, głównie na Pojezierzu Iławskim.

***

Warto też zajrzeć na internetową stronę Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, na której można znaleźć m.in. informacje na temat oddziałów tej placówki w całym regionie:


Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11518286

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.