Jakie ciekawe głosy - i artystyczne osobowości pojawiły się ostatnio na najważniejszych konkursach piosenki wartościowej - już jutro będzie można przekonać się w czasie 12. Elbląskich Nocy Teatru i Poezji.
Koncert Najlepsi z Najlepszych - Festiwal Gwiazd zainauguruje 12. edycję Nocy.
Stało się tradycją, że widzowie Nocy… mogą wysłuchać - i ocenić laureatów konkursów piosenki wartościowej, które w ciągu minionego roku odbyły się w różnych miejscach w Polsce. Komu w tym roku elbląska publiczność przyzna Księżycową Statuetkę?
Anna Smołowik ma 23 lata, jest laureatką konkursu Pamiętajmy o Osieckiej. Z dziesiątej edycji tej imprezy przywiozła nagrodę dziennikarzy i nagrodę publiczności, a jury przyznało jej drugie miejsce; tegoroczna absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi zdobyła nagrodę aktorską za rolę Lubow Raniewskiej w Wiśniowym sadzie, w reżyserii J. Safonowej. 10 sierpnia, w leśniczówce Pranie na Mazurach, odbyła się premiera jej recitalu, nad którym opiekę artystyczną roztoczył Jerzy Satanowski.
Przed elbląską publicznością wystąpi również zaledwie 15-letnia Eliza Banasik, laureatka m.in. Zamkowych Spotkań Śpiewajmy poezję i festiwalu Nadzieja w Kołobrzegu.
Ciekawostką jest, że kiedy Eliza zaczynała swoją przygodę ze śpiewem, w programie Od przedszkola do... Opola spotkała Jacka Kaczmarskiego. To właśnie słynny pieśniarz zachęcił ją, by rozwijała się w tym kierunku.
Eliza Banasik jest najmłodszą w historii osobą, która dotarła do finału Studenckiego Festiwalu w Krakowie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu; w ostatnim czasie zachwyciła się piosenkami z repertuaru Czesława Niemena i dlatego w Elblągu zaśpiewa jedną z nich.
Jacek Kadis i Michał Dzik, laureaci Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezję Łaźnia 2008, piszą o sobie: Co można powiedzieć o dwóch facetach, którzy różnią się dosłownie wszystkim: wiekiem, wzrostem, kolorem oczu, włosów (i ich ilością), zainteresowaniami muzycznymi itp.? - a jednak już trzy i pół roku wspólnie grają i występują w różnych miejscach Polski.
Kolejny duet to Joanna i Tomasz Kaczmarkowie, również laureaci Łaźni. Studenci II roku wrocławskiej Akademii Muzycznej, pochodzą z Wrocławia i łączy ich wyjątkowa więź - są artystycznie uzdolnionymi bliźniakami. Joanna gra na skrzypcach, Tomek - na fortepianie. Za najszczęśliwszy okres swojego życia uważają kilka beztroskich lat spędzonych w warszawskim teatrze muzycznym Roma, gdzie grali w musicalu Janusza Józefowicza Piotruś Pan. Tomek był tytułowym Piotrusiem, a Asia - rezolutnym Zagubionym Chłopcem - Ciutkiem.
Magdalena Krzywda i Sławomir Witkowski (śpiew i gitara) pracują razem już ósmy rok. Są laureatami m.in. ogólnopolskiego konkursu Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkań Zamkowych Śpiewajmy poezję i festiwalu Łagodne Spotkania Muzyczne w Gdańsku. Za swoje osiągnięcia dwa lata temu byli nominowani do nagrody prezydenta Chorzowa.
Magdalena Krzywda i Sławomir Witkowski nie ograniczają się tylko do poezji śpiewanej. Wykonują również utwory o tematyce chrześcijańskiej, pop, jazz oraz klasykę, np. cykl impresjonistycznych pieśni hiszpańskich Manuela de Falli. Trzy lata temu wydali płytę Sapphire.
Kolejną artystkę elbląska publiczność miała już okazję poznać: Judyta Rybak jest laureatką 12. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ...czy to jest kochanie? Jej pierwsze sukcesy zaczęły się, gdy w 2002 roku otrzymała nagrodę specjalną Od serca z rąk Jolanty Kwaśniewskiej w czasie 7. edycji konkursu Pamiętajmy o Osieckiej w Warszawie.
Anna Karamon i Anna Nowak - duet, który zauważyli jurorzy Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych Śpiewajmy poezję. Połączył je jazz i… Warszawa. Teraz, jak informują, skupiły się nad projektem z pogranicza jazzu, bluesa, soulu a nawet muzyki punk. Jeśli chodzi o treść, to piosenki będą wyłącznie autorskie i bardzo kobiece.
Na Podzamczu Muzeum Archeologiczno - Historycznego zaśpiewa także laureatka Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską - Karolina Serocka. Pani Karolina jest również czterokrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Pochodzi z małej miejscowości Dobre, skończyła szkołę muzyczną II stopnia na wydziale wokalno - aktorskim w Bydgoszczy i Studium Aktorskie SPOT w Krakowie. Obecnie studiuje zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak mówi, śpiewa, bo lubi i głównie wtedy, gdy ma na to ochotę. Konkursów nie lubi - jeśli śpiewa, to dla siebie i dla tych, którzy chcą jej słuchać.
Także jutro z mini – recitalem wystąpi Ewa Ostrowska, śpiewająca elblążanka, laureatka 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ...czy to jest kochanie?
Największą gwiazdą pierwszej Nocy Teatru i Poezji będzie Justyna Steczkowska, która w Elblągu będzie promować swój najnowszy album Daj mi chwilę.
Początek - jutro, o godz. 19.
Szczegółowy program 12. Elbląskich Nocy Teatru i Poezji znajduje się na stronie:

***
Na eswiatowid.pl będziemy obszernie informować o tym, co dzieje się w czasie 12. Elbląskich Nocy Teatru i Poezji.
Nasze festiwalowe studio powstanie dzięki uprzejmości dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego dr Marii Kasprzyckiej i pomocy pracowników Muzeum.
Multimedialna gazeta internetowa eswiatowid.pl objęła opieką medialną 12. Elbląskie Noce Teatru i Poezji.
Śledźcie nasze strony - szukajcie materiałów telewizyjnych, rozmów radiowych i artykułów na temat Nocy!