Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.04.2008 12:58 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Edyta Machul, AJ Placówka:Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej
Może mediacja, Wysoki Sądzie? - posłuchaj!
Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej przekonuje do idei mediacji przedstawicieli różnych profesji
Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej przekonuje do idei mediacji przedstawicieli różnych profesji
- Sto spraw cywilnych rocznie jest rozwiązywanych drogą mediacji. Spraw karnych jest jeszcze więcej. Problem to wciąż niedoskonałe przepisy, ale też bariery mentalne wśród prawników, prokuratorów czy sędziów - mówi w radiowej rozmowie prawniczka Anna Olszewska z Elbląskiego Centrum Mediacji.

Wczoraj, w hotelu Młyn, odbyła się konferencja na temat mediacji w sporach gospodarczych. Zainteresowanie było spore. W spotkaniu wzięli udział nie tylko mediatorzy i kandydaci na mediatorów, ale także przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i biznesu.

Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej propaguje ideę mediacji od czterech lat. Prowadzi szkolenia, porady prawne i obywatelskie. Jest rzecznikiem interesów obywateli przed organami wymiaru sprawiedliwości i administracji publicznej.

Realizuje także projekty. Najnowszy będzie promował mediację wśród pracowników wymiaru sprawiedliwości. Stowarzyszenie dostało na ten cel grant z Fundacji Batorego:



Jak mówi Anna Olszewska, rocznie Centrum prowadzi do stu spraw cywilnych; spraw karnych jest zdecydowanie więcej. Dzięki poradom udzielanych przez mediatorów na dyżurach, nie wszystkie sprawy trafiają do mediacji:



W sądzie chodzi o to, by udowodnić swoją rację, w mediacji nie ma przegranych. Ważne jest, aby sprawę wyjaśnić i naprawić stosunki między stronami. Mediacja świetnie sprawdza się w sprawach rodzinnych, a także w konfliktach sąsiedzkich, pracowniczych, edukacyjnych i w sprawach gospodarczych:



Jakie są zalety mediacji? - Przede wszystkim jest ona o wiele tańsza niż proces sądowy; jest szybsza, skuteczniejsza i mniej stresująca:



Do tej pory w Centrum odbyło się siedem szkoleń na temat mediacji. W każdym uczestniczyło około 25 osób.

Kurs podstawowy trwa 60 godzin. Obejmuje cztery bloki tematyczne: prawo, teorię i praktykę mediacji, psychologię oraz zajęcia z panowania nad stresem i autoprezentacji:



Opanowanie oraz umiejętność obiektywnego spojrzenia na problem przedstawiany przez strony konfliktu to tylko niektóre cechy, jakimi powinien charakteryzować się dobry mediator. Nie każdy posiada jednak predyspozycje do wykonywania tego zawodu:



Spraw zlecanych do mediacji jest wciąż mało. Stowarzyszenie chce zbadać przyczyny tego problemu:



Co mediatorom najbardziej utrudnia pracę? – Wciąż niedoskonałe przepisy, ale też bariery mentalne wśród prawników, prokuratorów czy sędziów:



Nagranie i montaż: Edyta Machul

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12404
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 12680671

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.