- Aby oszczędzić czas przeznaczony na ubieranie się, Krzyżacy spali w zbrojach lub kolczugach - tłumaczył zwiedzającym elbląskie muzeum jeden z przewodników. Zabawne stwierdzenia, perełki, pracownicy tej placówki słyszeli nie raz.
Na internetowej stronie Muzeum Archeologiczno – Historycznego, oprócz informacji o wystawach, można znaleźć również „muzealny humor”.
Oto niektóre z takich kwiatków:
Nauczycielka przed lekcją o historii Elbląga mówi do osoby prowadzącej zajęcia: - Niech pani tylko nie wspomina o Krzyżakach i Niemcach, dobrze?
Nauczyciel w czasie innej lekcji: - To proszę mi powiedzieć, ten cały piekarczyk to jeszcze był przed Krzyżakami w Elblągu?
Przewodnik opowiada o zamku krzyżackim przed budynkiem muzeum: - A tutaj mamy kolumnę. Stała ona pośrodku sali balowej w zamku krzyżackim, która właśnie była w tym miejscu.
Najpopularniejsze stwierdzenie o Wikingach: Nosili rogi!
Odpowiedzi elbląskich dzieci na pytanie, kto założył Elbląg:
- Wikingowie
- Polacy
- Piekarczyk
- król Polski
Uczeń podstawówki na pytanie, kto mieszkał w zamku krzyżackim w Elblągu: - Król i królowa, i księżniczki! Pani nam tak mówiła.
- To pierwsza cześć „kwiatków historycznych” - zapowiadają pracownicy muzeum. - Będziemy publikowali kolejne wypowiedzi, które niestety nie najlepiej świadczą o poziomie nauczania historii regionalnej. Oby takich stwierdzeń było jak najmniej - dodają.
Przypominamy, że obecnie w Muzeum Archeologiczno - Historycznym można zobaczyć wystawy: Elbląg - odzyskane świadectwo przeszłości, Historia Gocka, W żuławskim domu, Truso - nadmorskie emporium, Elbląskie rzemiosło oraz Ceramika kadyńska.
Jak już informowaliśmy, we wtorek, 26 lutego, odbędzie się wernisaż ekspozycji Menonici na Żuławach – ocalone dziedzictwo.