Architekt - urbanista, dziennikarz, dyrektor biblioteki, historyk, trener i nauczyciel są wśród laureatów tegorocznych nagród prezydenta Elbląga.
W Bibliotece Elbląskiej trwa Koncert Noworoczny, w czasie którego tradycyjnie są ogłaszane nazwiska wyróżnionych.
Rzecznik ratusza Joanna Tomczyk przypomina, że prezydent nagradza za szczególny wkład w rozwój miasta.
Wnioski mogą składać radni, organizacje, związki zawodowe, partie polityczne, a także instytucje i zakłady pracy.
W tym roku wpłynęło 61 nominacji na 42 osoby i instytucje.
Znamy już laureatów.
Nagrody za 2007 rok otrzymali: Jacek Bocheński, Ryszard Bożek, Eugeniusz Krystkiewicz, Adam Majewski, Jacek Nowiński, Marek Nowosad oraz Paweł Olechnowicz, Jerzy Ringwelski, Lech Słodownik i Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 19.
W programie gali jest też koncert Życzenia z całego serca w wykonaniu Olgi Bończyk, Lory Szafran, Mirosława Czyżykiewicza, Mariusza Kiljana, Piotra Olejnika oraz młodej elblążanki Mai Panicz.
Artystom towarzyszy Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą prof. Janusza Przybylskiego oraz Wojciecha Zielińskiego.
Koncert Noworoczny prowadzi Anna Kowalska.
***
A oto sylwetki laureatów:
Jacek Bocheński, architekt i urbanista, jest kierownikiem Miejskiego Biura Urbanistycznego. Od 38 lat tworzy politykę przestrzenną Elbląga.
Jest autorem wszystkich opracowanych po 1969 roku planów zagospodarowania przestrzennego Elbląga, a także ponad 60 planów miejscowych, np. dotyczących Starego Miasta, Wyspy Spichrzów i Modrzewiny.
Jak można przeczytać we wniosku o przyznanie nagrody prezydenta, opracowania Jacka Bocheńskiego są „inspiracją i podstawą do budowy strategii rozwoju miasta oraz szeregu planów i programów przestrzenno - gospodarczego, funkcjonalnego i kompozycyjno - estetycznego rozwoju Elbląga”.
Swoją wiedzą i doświadczeniem Jacek Bocheński dzieli się z elbląskimi studentami.
Współpracuje z gdańską fundacją Ecobaltic, Towarzystwem Urbanistów Polskich, Okręgową Izbą Urbanistów oraz miejskimi i gminnymi komisjami urbanistyczno - architektonicznymi.
Ryszard Bożek uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i filozofii w Zespole Szkół Ogólnokształcących.
Autorzy wniosku o wyróżnienie pedagoga podkreślają, że „dał się poznać jako wspaniały dydaktyk i wychowawca, który umie współpracować z młodzieżą. Jego zajęcia wyróżniają się wysokim poziomem przygotowania metodycznego i merytorycznego. Uczy młodzież twórczego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów. (…) Posiada dar mobilizowania podopiecznych, by rozwijali zainteresowania i pogłębiali wiedzę”.
Dowodem są sukcesy jego uczniów w konkursach i olimpiadach.
Znajduje też czas na projekty edukacyjne. W 2006 roku realizował program adresowany do nauczycieli historii i nauk politycznych z ośmiu krajów europejskich, którzy współpracują z I LO.
Ryszard Bożek zdobył m.in. nagrodę ministra edukacji, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz tytuł Belfra Roku w rankingu elbląskiego oddziału Gazety Wyborczej.
Eugeniusz Krystkiewicz jest prezesem terenowego zarządu Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Z Elblągiem związany od 1948 roku.
Prowadzi ewidencję około 10 tysięcy osób; we współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie przeprowadza wypłaty świadczeń dla ofiar hitlerowskich Niemiec.
Takie świadczenia otrzymało 8 tysięcy mieszkańców dawnego województwa elbląskiego, prawie 5 tysięcy osób dostało dodatki do emerytur, 3 tysiące poszkodowanych przez III Rzeszę elblążan zdobyło odszkodowania.
Elbląski oddział Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę świadczy również pomoc humanitarno - socjalną ze środków Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość, z tzw. darowizn Flicka, pomaga przy składaniu wniosków o przyznanie zasiłku socjalnego na wykup leków oraz bezpłatne operacje wszczepienia endoprotez stawów biodrowych i kolanowych. W ubiegłym roku skorzystało z takiego wsparcia około tysiąca osób.
Dr Adam Majewski pracuje w szpitalu przy ul. Związku Jaszczurczego. Jest ordynatorem oddziału wewnętrznego z intensywnym nadzorem kardiologicznym i stacją dializ.
Był współzałożycielem pierwszego w kraju sprywatyzowanego na zasadzie spółki pracowniczej szpitala.
Udziela się w Polskim Towarzystwie Internistycznym i Polskim Towarzystwie Nefrologicznym.
„Wypracował dobrą markę swojego oddziału, (…) aktywnie uczestniczy w restrukturyzacji szpitala i wyszkolił wielu wysokiej klasy specjalistów - czytamy w uzasadnieniu nagrody. - (…) dał się poznać jako wspaniały lekarz, którzy cieszy się (…) uznaniem i autorytetem pacjentów. Jest ceniony przez przełożonych i personel”.
Jacek Nowiński jest dyrektorem Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida. Dostosowuje książnicę do międzynarodowych standardów. Szczególną uwagę zwraca na zapewnienie instytucji jak najlepszych warunków lokalowych i wyposażenia.
Przeprowadził m.in. remonty filii przy ul. Słonecznej oraz głównej siedziby biblioteki na Starym Mieście (adaptacja pomieszczeń na czytelnię im. prof. Stanisława Gierszewskiego i przeniesienie tzw. księgozbioru toruńskiego; dostosowanie pomieszczeń do potrzeb zbiorów audiowizualnych i regionalnych), a w siedzibie przy ul. Św. Ducha otworzył bibliotekę dla dzieci.
Przyczynił się do zbudowania nowoczesnej sieci informatycznej i komputeryzacji biblioteki.
Za jego kadencji placówka uatrakcyjnia i poszerza swoją ofertę. Organizuje np. Salony tygodnika Polityka - spotkania z wybitnymi ludźmi kultury połączone z koncertami, wystawami oraz spektaklami, Letnie Ogrody Polityki (spotkania, dyskusje panelowe i prezentacje artystyczne).
Biblioteka Elbląska realizuje też liczne projekty, na które zdobywa pieniądze.
Zdaniem osób, które nominowały Jacka Nowińskiego do nagrody prezydenta, dyrektor jest „doskonałym menadżerem, który umie podejmować strategiczne decyzje w dziedzinie kultury. Dba o ugruntowanie dobrego imienia biblioteki, stałe podnoszenie jakości usług, upowszechnianie książki i czytelnictwa, a także rozszerzenie oferty kulturalnej dla elblążan”.
Marek Nowosad to znany dziennikarz Polskiego Radia Gdańsk i nauczyciel.
Jego materiały można było usłyszeć w radiowej „Trójce”, Polskim Radio Olsztyn i Radio El.
„W swojej pracy skupia się na szeroko rozumianej problematyce społecznej, interesuje go również publicystyka polityczna i gospodarcza - czytamy w uzasadnieniu nagrody. - W materiałach emitowanych na antenach regionalnych i ogólnopolskich wielokrotnie bronił spraw swojego miasta, podkreślał jego tożsamość i promował sukcesy.
Marek Nowosad stworzył program edukacyjny z komunikacji medialnej dla licealistów. Dzięki temu młodzież z II LO odbywała praktyki w lokalnych mediach.
Angażuje się w akcje społeczne i charytatywne. Jako nauczyciel historii propaguje wiedzę o osadzie Truso.
Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, otrzymał nagrodę honorową.
Koncern należy do największych w regionie sponsorów i mecenasów sportu, kultury oraz sztuki.
Dzięki jego pomocy odbyły się: obchody 770-lecia Elbląga, retrospektywna wystawa Zdzisława Beksińskiego, kolejne edycje Elbląskich Nocy Teatru i Poezji, Letnich Ogrodów Polityki, Ogólnopolskich Spotkań Osób Niepełnosprawnych i Festiwalu Sztuki Słowa …czy to jest kochanie?
Jerzy Ringwelski, trener tzw. I klasy państwowej, pracuje w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym.
Przez szereg lat prowadził drużyny piłki ręcznej EB Start i MKS Truso, zdobywając z nimi tytuły mistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych.
Obecnie trenuje dziewczęta - juniorki i juniorki młodsze.
Także i te jego wychowanki stawały na podium mistrzostw Polski oraz turniejów międzynarodowych.
Dwie zawodniczki zostały powołane do kadry narodowej, jedna z dziewcząt startowała w mistrzostwach Europy juniorek.
Zdaniem autorów nominacji, Jerzy Ringwelski to „nie tylko wybitny trener, ale też znakomity wychowawca i pedagog, który bez reszty poświęcił się pracy zawodowej”.
Lech Słodownik, zdobywca nagrody specjalnej, należy do elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. To niestrudzony popularyzator historii naszego regionu.
Autor wielu referatów, odczytów, artykułów oraz publikacji m.in. na temat zasobów Biblioteki Elbląskiej, Gimnazjum Elbląskiego, dziejów pożarnictwa, gazownictwa, tradycji morskich czy śladów napoleońskich na naszych ziemiach.
Lech Słodownik specjalizuje się w historii najnowszej. Zbiera materiały o przedwojennych mieszkańcach Elbląga, utrzymuje kontakty z wieloma mieszkającymi za granicą byłymi elblążanami i mieszkańcami regionu.
Zdaniem nominujących do nagrody, przyczynia się do „budowania pozytywnych relacji między Niemcami i Polakami oraz do budowania współczesnej tożsamości kulturowej elblążan”.
Laureat współpracuje z miesięcznikiem Elbinger Nachrichten pod red. Honorowego Obywatela Elbląga Hansa Jurgena Schucha, gdzie w rubryce Nowości z Elbląga przedstawia i promuje miasto.
Był konsultantem historycznym filmu dokumentalnego W domu w Prusach Wschodnich, który kręciła telewizja niemiecka. Jest częstym gościem różnego rodzaju konferencji, odczytów i szkoleń dotyczących historii XIX i XX wieku.
Należy do stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów, współpracuje z Biblioteką Elbląską oraz Muzeum Archeologiczno - Historycznym. Swoją wiedzą dzieli się ze wszystkimi, którzy są zainteresowani dziejami naszych terenów.
Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu została doceniona za promowanie ekologii i ochrony środowiska.
Uczniowie i nauczyciele sadzą drzewa, zbierają pokarm dla dzikich zwierząt, uczestniczą w turniejach wiedzy o ochronie przyrody, a także organizują sejmiki ekologiczne.
Te działania przyniosły szkole i jej wychowankom nagrody i wyróżnienia.
Informacje o laureatach - na podstawie materiałów z Urzędu Miejskiego