Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.08.2011 09:46 Miasto:Frombork Kategoria:Muzyka Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Specjalny koncert we Fromborku
Od jesieni ubiegłego roku elblążanka mieszka w Berlinie
Od jesieni ubiegłego roku elblążanka mieszka w Berlinie

W najbliższą niedzielę, 14 sierpnia, w czasie 44. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku wystąpią: pochodząca z Elbląga sopranistka Joanna Konefał, solistka opery w Stecu Anna Maria Oczaj, chór dziewczęcy z Węgier i organista Maciej Zakrzewski.

Jak przypomina dyrektor festiwalu Jan Brzozecki, Joanna Konefał była uczennicą szkoły podstawowej nr 25 w Elblągu i elbląskiej szkoły muzycznej I stopnia (w klasie fletu poprzecznego). Naukę kontynuowała w gdańskim liceum muzycznym, także w klasie fletu poprzecznego.

Po maturze wyjechała do Niemiec. Studiowała w Akademii Muzycznej w Hamburgu - na wydziale pieśni i oratorium; ma za sobą operowe studia podyplomowe na wydziale śpiewu; brała udział w kursach wokalnych prowadzonych przez wybitnych śpiewaków operowych, takich jak Rene Kollo czy Helen Donat.

W 2005 roku zajęła drugie miejsce w konkursie Mozart-Wettbewerb der Absalom - Stiftung Hamburg, a w 2007 roku - drugą nagrodę w konkursie Maritim Musikwoche 2007 w Timmendorf i nagrodę specjalną Walter und Charlotte Hamel Stiftung Hannover; w latach 2008-2009 zajęła trzecie i drugie miejsce w konkursie Elise-Meyer Stiftung Hamburg.

Już w czasie studiów Joanna Konefał była solistką orkiestry Klassik Philharmonie Hamburg, pod dyrekcją Roberta Stehli i wystąpiła z licznymi koncertami, m.in. w Laeiszhalle Hamburg, Kieler Schloss, Kongresshalle Husum.

Przy Requiem Mozarta z udziałem Neue Philharmonie Hamburg i Busan Metropolitan Chor współpracowała z dyrygentami: Kimem Kwang-Kyu i Olegiem Snetkowem. Requiem było prezentowane m.in. w hamburskim kościele St. Johannes i w Bad Segeberg.

Wystąpiła również w spektaklach Akademii Muzycznej w Hamburgu: Don Giovannim Mozarta (partia Elwiry), Dialogach Karmelitanek Poulenca (partia Madame Lidoine), Jasiu i Małgosi Humperdincka (partie: Mamy i Wiedźmy) oraz Cosi fan tutte Mozarta (partia Dorabelli). Opery te były wystawiane w latach 2006-2010 w Hamburgu, gdzie Joanna wówczas mieszkała. W tym czasie nawiązała współpracę z fundacją Richard Wagner - Verbandes - Hamburg, która zorganizowała jej koncerty solowe. Był wśród nich np. w koncert z okazji 20-lecia tego stowarzyszenia, w czasie którego dyrektor opery w Hamburgu Simone Joung otrzymała honorowy tytuł reprezentanta fundacji wagnerowskiej.

Od jesieni ubiegłego roku elblążanka mieszka w Berlinie. W czasie koncertu symfonicznego w Konzerthaus Berlin wykonała utwory z opery Wagnera Tristan i Izolda. Towarzyszyła jej orkiestra Sinfonieorchester des Jungen Ensamble Berlin, pod dyrekcją Michaela Riedla.

Jesienią 2010 roku sopranistkę można było także wielokrotnie usłyszeć w Requiem Mozarta, wystawianym np. z orkiestrami: Amadeus czy Berufsorchester Berlin, pod dyrekcją Jörga Strodthoffa. Współpracę z tym dyrygentem i organistą kontynuowała przy Oratorium Bożonarodzeniowym Bacha (akompaniament - Brandenburger Barock Orchester).

Jorg Strodthoff i pianista Michael Belter towarzyszyli Joannie w czasie koncertów w Berlinie, Kiel i Wildau. Solistka i znany śpiewak operowy René Kollo prezentowali tam arie barokowe oraz pieśni kompozytorów niemieckich.

W Polsce Joanna Konefał śpiewała na koncertach operowych, które w latach 2004-2009 zorganizowali: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i władze Elbląga. Od 2007 roku można ją usłyszeć na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. W poprzednich latach towarzyszyli jej organiści: Henryk Gwardak, Ludmiła Golub, Hans Leitner, Witold Zalewski i Marek Stefański.

The Girl's Choir of Kossuth Lajos Secondary School istnieje od 45 lat; regularnie bierze udział w działaniach kulturalnych zarówno na Węgrzech, jak i w innych europejskich ośrodkach muzycznych. Zespół siedem razy otrzymał tytuł Chóru Roku, zdobył 42 nagrody w 18 konkursach. Na występach w Polsce chórowi towarzyszy Anna Maria Oczaj, solistka opery w Stecu.

Maciej Zakrzewski to student III roku Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie organów prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys; uczestnik wielu kursów mistrzowskich (interpretacji muzyki, warsztatów muzyki dawnej) oraz konkursów organowych i kompozytorskich; laureat m.in. I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Gdańsku, I nagrody na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej (ze swoim zespołem Concitato) i IV miejsca na konkursie Premio Elvira di Renna we Włoszech.

Koncertuje jako solista i kameralista, współpracuje np. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, szczecińskim chórem Camerata Nova i sopranistką Moniką Cichocką; prezentuje słynne organy Katedry Oliwskiej i pełni funkcję organisty w gdańskim kościele p.w. św. Barbary.

W 2009 roku Maciej Zakrzewski był nominowany do Nagrody Miasta Gdańska Młodzi Twórcy Kultury; obecnie jest kandydatem do nagrody Gryfa Pomorskiego, w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna.

Warto dodać, że wśród słuchaczy koncertu we Fromborku będą goście z Węgier: wiceprezydent Cegladu, dwoje radnych i dyrektorzy szkoły.

Początek o godz. 14.

***

A oto program koncertu:

Charles Marie Widor (1844-1937) - Allegro z VI Symfonii g- moll op.42 nr 2

Richard Wagner (1813-1883) - Modlitwa z opery Tannhaeuser - Allmächtge Jungfrau hör mein flehen

Georg Friedrich Haendel (1685-1759) - Aria z opery Amadigi - Ah! spietato, e non ti muove

węgierska piosenka ludowa

Kodály Zoltán (1822-1967) - Ave Maria

Veljo Tormis (*1930) - The birth of the song

Siegfried Strobach - Ave Maria

Karai József - The song of the birds

Kodály Zoltán - Evening song

Giuseppe Verdi (1813-1901) - z opery Otello - Ave Maria

Johannes Brahms (1833-1897) - Herzlich tut mich verlangen

Jan Maklakiewicz (1899-1954) - Offertorium z Mszy Polskiej - Módl się o duszo moja

Cesar Franck (1822-1890) - Preludium, fuga i wariacja h- moll op. 18

Georges Bizet (1838-1875) - Agnus dei

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12107
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11460156

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.