Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.09.2006 09:49 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:jr Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Przygoda na Wyspie złoczyńców
Podczas seansu
Podczas seansu
W środowe przedpołudnie kino Światowid zamieniło się w wehikuł czasu. Na podróż do przeszłości dały namówić się dzieci z klas IV-VI, które obejrzały polski film przygodowy z 1965 roku pt. Wyspa złoczyńców.
Zaproszenie na projekcję Wyspy złoczyńców było nagrodą za udział w konkursie plastycznym w ramach projektu edukacyjnego Nienacki znany i nieznany. Zaszczytu tego dostąpiło 660 dzieci z elbląskich szkół podstawowych. Ekranizację powieści Nienackiego wyreżyserował Stanisław Jędryka, dialogi napisał Stanisław Dygat. Oprawa muzyczna filmu to dzieło Wojciecha Kilara. W rolach głównych wystąpili m.in. Jan Machulski, Aleksander Fogiel, Jan Koecher, Jerzy Turek. Wybitne nazwiska i wybitny film - z zastrzeżeniem: wybitny jak na tamte czasy. No właśnie.
Każda kopia filmowa zaopatrzona jest w tzw. metryczkę. Z metryczki Wyspy złoczyńców wynika, że jej ostatnia projekcja miała miejsce w Katowicach, na początku lat 90-tych. Od tamtego czasu film leżał w magazynie.
Czy warto sięgać po te starocie? Czy warto konfrontować ich atrakcyjność z oczekiwaniami współczesnego młodego odbiorcy?
- Oczywiście, że tak. To jest historia polskiego kina, klasyka filmu młodzieżowego. Staramy się uzmysłowić dzieciom, że tak oto wyglądały początki kina przygodowego, które dziś kojarzy się już tylko z Harrym Potterem. Niech wszyscy przekonają się, jaką trudną sztuką jest stworzenie atrakcyjnej fabuły bez możliwości korzystania z tzw. efektów specjalnych - przekonuje koordynator projektu Jędrzej Rusiński.
A jak wypadła konfrontacja z gustami młodych elblążan? U niektórych dało się zauważyć rozczarowanie czarno-białym obrazem. Widownie śmieszyły gogle, pokraczny pojazd czy niemodne slipki kąpielowe Pana Samochodzika. Dowcipy językowe filmowych harcerzy w stylu:
- Które jajka najbardziej przypominają rośliny?
- Sadzone!

nie wywoływały takich emocji, jak na przykład dialogi ze Shreka. Mimo wszystko młodym widzom towarzyszyło przekonanie, że oglądają film wyjątkowy - film, którym zachwycali się kiedyś ich rodzice. Wiele osób zapowiedziało swój udział w kolejnych konkursach i projekcjach, chwaliło się znajomością powieści Zbigniewa Nienackiego. Zyskaliśmy kilkudziesięciu fanów polskiej literatury młodzieżowej, którzy zadeklarowali, że sięgną po książkową wersję przygód Pana Tomasza. I o to chodzi!

Kolejny film o przygodach Pana Samochodzika (Pan Samochodzik i praskie tajemnice) będzie można zobaczyć w kinie Światowid już w niedzielę, o godz. 11.00. Tym razem w kolorze!

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11519863

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.