Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.07.2012 01:59 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Śladami Napoleona: II Wojna Polska - posłuchaj!
fot. nadesłana - Wiesław Zieliński, starostwo powiatowe w Braniewie
fot. nadesłana - Wiesław Zieliński, starostwo powiatowe w Braniewie

W 2012 r. mija 200 lat od inwazji Napoleona na Rosję. Oto drugi odcinek radiowego mini-cyklu na temat pobytu Napoleona na terenach dzisiejszych: Warmii i Mazur oraz Pomorza. Opowiada dr Krzysztof Ostrowski*.

"Kampania rosyjska" miała przyczyny polityczne, a także osobiste. Można o nich posłuchać w pierwszym odcinku cyklu.

Jedną z przyczyn narastającej wrogości między Francją a Rosją była sprawa polska. Trzeba pamiętać, że od 1807 r. istniało Księstwo Warszawskie.

- Na tle ważnych wydarzeń ówczesnej Europy sukces Księstwa Warszawskiego jest - na skalę historii Polski - rzadko spotykany. W ciągu 5 lat funkcjonowania jego administracji wiele się zmieniło, a zasadniczą sprawą było to, iż powstało państwo oparte o całkowicie inne zasady i obyczaje, niż ta Polska, która uległa trzem rozbiorcom. Okazało się, że utworzone z ziem zaboru pruskiego państwo zaczęło funkcjonować zupełnie inaczej. Dostało nowoczesne prawodawstwo, w tym krótką, ale zwartą konstytucję, nadaną przez Napoleona 22 lipca 1807 r., jak również Kodeks Napoleona i rozwiązania w zakresie organizacji finansów, handlu, administracji publicznej czy szkolnictwa - wskazuje Krzysztof Ostrowski.

Nie można przy tym zapominać, że były to ciężkie czasy.

- Podobnie, jak cała Europa, byliśmy obciążeni olbrzymimi wydatkami na ciągłe wojny toczone przez Napoleona. Wojny te pociągały za sobą straty materialne i ludzkie, ogromne cierpienia ludności cywilnej, nieustannie gnębionej przez przemieszczające się masy wojska. Patrząc na blaski, trzeba także widzieć i cienie epoki napoleońskiej - podkreśla badacz:

This text will be replaced

Okazją do rozmowy była Napoleoniada - impreza przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa, przy wsparciu finansowym powiatu braniewskiego i samorządów: Braniewa, Fromborka oraz wiejskiej gminy Braniewo.

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

*dr Krzysztof Ostrowski jest dyrektorem Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Jest także prorektorem tej uczelni.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Edyta Bugowska

tel 55 611 20 63

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12686
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 13365702

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 63

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.