Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.05.2012 01:08 Miasto:Region Kategoria:Wydarzenia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Kultura dla każdego: co, gdzie, kiedy?
Plakat jednej z imprez
Plakat jednej z imprez

Wspaniała pogoda zachęca do relaksu w plenerze i wydarzeniach kulturalnych. A tych w całym regionie nie brakuje. Sprawdź na co warto się wybrać samemu, z rodziną i przyjaciółmi!

 

Na wiele wystaw pokazywanych w placówkach kultury wstęp zwykle jest wolny przez cały czas trwania ekspozycji. A w instytucjach, w których wstęp jest płatny, otwarty dla wszystkich jest zawsze wernisaż. Dlatego warto skorzystać z okazji i przyjść właśnie tego dnia do muzeum, galerii czy ośrodka kultury. Nawet jeśli już dawno - lub jeszcze nigdy nie byliśmy w danym miejscu. W czasie uroczystego otwarcia, w odświętnej atmosferze, można nie tylko obejrzeć prace artystyczne, ale i dowiedzieć się czegoś od samych autorów czy kuratorów danej wystawy. Wernisaż to także, po prostu, okazja do spotkania i rozmowy na wszelkie tematy w wyjątkowym miejscu.

I tak, już dziś w Szczytnie (Muzeum Mazurskie w Szczytnie - oddział olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur; wernisaż o godz. 18) do dalekiego Ekwadoru i na wyspy Galapagos przeniosą widzów zdjęcia Ryszarda Sobolewskiego. Na co dzień autor jest... oficerem policji, ekspertem fotografii kryminalistycznej w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji w Warszawie. Jest też dziennikarzem, publikuje m.in. w prasie specjalistycznej. Na swoim koncie ma również ponad 190 wystaw fotografii podróżniczej!

- Od dawna fascynują mnie kraje Ameryki Łacińskiej. Zwiedziłem niemal wszystkie państwa tego regionu. Podróżowałem przez dżunglę wodami Amazonki, Ukajali i Yarapy, a z ostatniej - tegorocznej wyprawy przywiozłem piękne zdjęcia z Panamy, Kostaryki, Nikaragui i Wenezueli - zapowiada Ryszard Sobolewski.

Na wernisażu wystąpi indiański zespół Karumanta i będzie kiermasz oryginalnego rękodzieła indiańskiego. Honorowy patronat objął ambasador Ekwadoru, którego dziś wieczorem będzie reprezentował konsul generalny tego kraju.

Przy okazji warto wspomnieć, że inną podróżniczą wystawę do 30 maja pokazuje galeria Ślad Ełckiego Centrum Kultury. Jej autor Zdzisław Preisner ma doktorat z geografii (27 lat był związany z Instytutem Geografii uniwersytetu w Toruniu, teraz wykłada na prywatnych uczelniach). Jest podróżnikiem, fotografem (odwiedził 113 krajów, skąd przywiózł ponad 80 tys. zdjęć), twórcą albumów i książek popularnonaukowych, właścicielem Oficyny Wydawniczej Turpress. Zdzisław Preisner należy do polskiego oddziału prestiżowego The Explorers Club, Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Stowarzyszenia Etiopsko-Polskiego Selam i Klubu Miłośników Australii i Oceanii w Bydgoszczy.

Jeśli chodzi o prezentacje innych rodzajów sztuki, to od dziś (wernisaż o godz. 17), w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa Regionalnego Ośrodka Kultury Mazury Garbate w Olecku, do zobaczenia będą kaligrafie i malarstwo Zbigniewa Urbalewicza.

Twórca pochodzi z Dobrego Miasta, a mieszka i pracuje w Olsztynie; jest asystentem w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i należy do olsztyńskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków; uprawia grafikę projektową, rysunek, kaligrafię, malarstwo, ilustratorstwo, zajmuje się aranżacją przestrzeni, instalacjami i fotografią. Oprócz prac Zbigniewa Urbalewicza wystawione zostaną też rzeźby zaprzyjaźnionych z nim artystów.

Z kolei w Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu do 10 czerwca można zapoznać się z twórczością Bogdana Kilińskiego. Nieskończenie zmienne... to pierwsza z cyklu kameralnych prezentacji lokalnych artystów pt. Elbląg Plastyczny. Prace artysty można oglądać i kupić.

Bogdan Kiliński, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni (specjalność metaloplastyka), studiował na wydziale edukacji artystycznej w Akademii Sztuk Plastycznych w Gdańsku (licencjat w pracowni grafiki warsztatowej prof. Aliny Jackiewicz - Kaczmarek, magisterium - w pracowni grafiki warsztatowej prof. Zbigniewa Gorlaka); od 2000 r. prowadzi pracownię plastyczną INVENI/RYT, która specjalizuje się w edukacji artystycznej dzieci, młodzieży i osób starszych.

"Pracownia i uczestnicy warsztatów zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach krajowych i międzynarodowych. Sam Bogdan Kiliński brał udział w wielu wystawach zbiorowych, przeglądach oraz salonach sztuki w kraju i za granicą. Uprawia grafikę warsztatową - akwafortę, akwatintę, linoryt, litografię, a także malarstwo oraz rysunek" - informuje Beata Branicka z Galerii El.

- Motywem przewodnim jest figura spirali. O symbolicznym znaczeniu tego motywu nie można wątpić. Używano go już w epoce kamienia, brązu, w sztuce celtyckiej i w początkach chrześcijaństwa. Studia z zakresu historii religii i archeologii dowiodły o słuszności interpretacji figury spirali przede wszystkim jako znaku życia i woli życia, jako znaku słońca, władcy biegu czasu. Tomasz z Akwinu upatrywał w spirali symbol kontemplacji jednocześnie podkreślając jej wertykalny i horyzontalny aspekt znaczeniowy - wyjaśnia sam artysta.

Kolejny przedstawiciel elbląskiego środowiska artystycznego wystawi się w środę, 30 maja, w galerii Zum na Starym Mieście w Elblągu. Paweł Konopka ma 38 lat. Dyplom z malarstwa zrobił w pracowni prof. Wojciecha Sadleya na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, na kierunku wychowanie plastyczne. Pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu, gdzie uczy plastyki i tworzenia ceramiki. Sam uprawia malarstwo oraz rysunek, i właśnie rysunki pokaże w Zumie. Na wystawie będzie również malarstwo i ceramika jego uczniów. Ekspozycja czynna do 20 czerwca.

- Paweł Konopka ma w dorobku wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju oraz za granicą. Od paru lat bierze udział w wystawach zbiorowych elbląskiego środowiska plastycznego - Salonach Elbląskich w Galerii El. Z uwagi na odbywające się w tym samym dniu Ogrody Polityki wernisaż rozpocznie się wcześniej niż zwykle, bo o godz. 17. Punktualne przybycie pozwoli wszystkim chętnym na udział w obu imprezach - informuje kurator wystawy i właścicielka galerii Krystyna Olechnowicz.

Jeszcze dziś w elbląskim klubie Mjazzga (Stare Miasto, godz. 20.15) zagra legendarny zespół Armia. Niedawno właściciel tego muzycznego przybytku otrzymał od miasta nagrodę Kreatora Kultury za "znaczący wpływ na wizerunek elbląskiej kultury i tworzenie najwyższej jakości projektów artystycznych". Wkrótce w klubie kolejne koncerty - warto zaglądać na stronę mjazzga.pl.

W całym regionie nie brak miłośników modelarstwa. Od dziś do niedzieli wielu z nich spotka się na 12. Warmińsko-Mazurskich Mistrzostwach Pływających Modeli Redukcyjnych w Ełku. Wyzwaniem dla twórców mini-statków jest zaprojektowanie i stworzenie obiektu, który nie tylko "wygląda", ale też dobrze, szybko - i długo pływa.

Pierwsze zmagania - dziś, na plaży miejskiej (w godz. 16-19: I i II  kolejka startowa F4A młodzik, junior, senior). Jutro modele będą ścigać się od godz. 9 do godz. 19, a w niedzielę - w godz. 8.30-12.30, zaś na godz. 14 przewidziano uroczyste zakończenie w Ełckim Centrum Kultury.

W większości muzeów i galerii Europejska Noc Muzeów była w ubiegły weekend, a w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim będzie jutro, w sobotę, 26 maja.

Noc zacznie się już o godz. 15. Atrakcji będzie wiele, bo i wystawa sprzętu wojskowego (polskiego, amerykańskiego, radzieckiego), i gra miejska, warsztaty drewna (pt. Budujemy stodołę żuławską!), pokaz sokolnictwa (loty sokoła raroga i jastrzębia Harrisa), ale i m.in. kiermasz wydawnictw o Żuławach, warsztaty pieczenia chleba i serowarskie, bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Muzeum Żuławskiego, wykłady i prezentacje (Kuchnia żuławska, Nowe odkrycia dawne zdjęcia z Nowego Dworu i Nowego Stawu, Nowy Dwór Gdański - pierwszy rok po wojnie, Miłosz na Żuławach, Pradzieje Żuław Wiślanych).

Historię królewskiej powiernicy Katarzyny Franciszki Dönhoff będzie można poznać w tę niedzielę, 27 maja, w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W interesującym cyklu Cavata na olsztyńskim zamku tym razem wykład Iwony Beaty Kluk (godz. 17.30, wstęp wolny; w programie jest też koncert zespołu Pro Musica Antiqua):

""Włada serc wyrokiem, I kędykolwiek swe sidła zastawi, Popęta serca Bez Sen i na jawi" - pisał o Katarzynie Franciszce Bessen poeta Jan Andrzej Morsztyn. Małżonka Teodora Dönhoffa, kochanka i powiernica króla Jana Kazimierza Wazy. Wpływy na dworze królewskim przysporzyły jej wielu wrogów. Do jej krytyków należały dwie nieprzeciętne kobiety polskiego baroku: królewska małżonka Ludwika Maria Gonzaga de Nevers i Maria Kazimiera de La Grange d'Arquien czyli Marysieńka Sobieska."

W okolicy 1 czerwca, czyli Dnia Dziecka, w ośrodkach kultury, muzeach czy kinach będą organizowane festyny, konkursy piosenki, seanse filmowe czy spotkania z historią. I tak np. elbląskie kino Światowid organizuje nie tylko Dzień Dziecka, ale cały filmowy Weekend Dziecka oraz spotkania dla grup zorganizowanych.

W Olecku świętowanie będzie trwało dwa dni. W kinie Mazur 31 maja uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wystąpią w bajce muzycznej Zaczarowana Melodia (scen., reż. Agata Bagan, godz. 16, wstęp wolny), a 1 czerwca będzie także bezpłatny pokaz filmu Franklin i skarb jeziora (godz. 17).

2 i 3 czerwca Dzień Dziecka w Planetarium organizuje Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Będą to specjalne seanse: Kosmiczni goście (dziadek - astronom i wnuczka rozmawiają o obiektach, które mogą zagościć na naszym niebie, a nawet na Ziemi; prezentowane będzie niebo od maja do sierpnia 2012 roku) oraz Marsjańska przygoda (z opisu prezentacji: "w listopadzie 2011 r. na Marsa została wysłana kolejna sonda kosmiczna Curiosity. Sonda zgodziła się zostać pomocnikiem naszego pana astronoma i wraz z nim opowiedzieć o swojej wyprawie na Marsa. Seans dla dzieci od 3 roku życia (jeśli nie boją się ciemności)). A jeśli dopisze pogoda, organizator przewiduje dodatkowe atrakcje - niespodzianki.

Wspomniane już Elbląskie Ogrody Polityki od lat mają stałych wielbicieli. To propozycja dla osób zainteresowanych kulturą i sprawami społecznymi. Oprócz ciekawych debat na ważne tematy z udziałem znanych postaci polskiego życia publicznego, są koncerty, spektakle i wystawy. Tegoroczne Ogrody odbędą się od 30 maja do 2 czerwca, oczywiście w Bibliotece Elbląskiej.

Dyskusje będą dotyczyć: sponsoringu sportowego (30 maja, godz. 18; goście: prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz, lekkoatletka i multimedalistka Irena Szewińska, członek rady nadzorczej warszawskiej Legii Michał Tomczak; prowadzenie - redaktor naczelny Polityki Jerzy Baczyński), sztuki i nie tylko (31 maja, godz. 17, spotkanie z Krystyną Jandą, prowadzenie - red. Zdzisław Pietrasik, szef działu kultury Polityki oraz 1 czerwca, godz. 17, spotkanie z wokalistką Urszulą Dudziak; prowadzenie - red. Dorota Szwarcman z Polityki; po spotkaniu - koncert artystki i jej zespołu), "popkultury śmiechu" (2 czerwca, godz. 18; goście: red. Karolina Korwin - Piotrowska, Michał Ogórek i Tymon Tymański; prowadzenie - red. Mirosław Pęczak z Polityki),

Wystawa będzie jedna - 31 maja, o godz. 19, w galerii Spatium Novum, będzie wernisaż ekspozycji zbiorowej pt. Droga:

"Większość prac pokazuje sytuacje i zdarzenia zarejestrowane przypadkowo podczas reporterskich wyjazdów w teren fotografów prasowych. Z odnalezionych w archiwach ponad 20 autorów pojedynczych fotografii powstała opowieść o życiu na drodze. Ludzie, ich dobytek, zwyczaje, używane pojazdy i warunki transportu utrwalone przez dokumentalistów są zapisem czasu i zmieniającej się rzeczywistości" - czytamy w zapowiedzi prasowej.

Podczas Ogrodów będzie czas na teatr. Zaplanowano spektakle: A ja, Hanna (muzyczny, Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola; 30 maja, godz. 20), Ucho, gardło, nóż (monodram Teatru Polonia z Warszawy, 31 maja, godz. 20), Żywoty świętych osiedlowych (lalkowy, teatru Ad Spectatores z Wrocławia z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego; 2 czerwca, godz. 20).

Wstęp na dyskusje i wystawę jest wolny, na spektakle i koncert trzeba kupić bilety.

Elbląska Bażantarnia to urokliwy i rozległy miejski kompleks leśny. Czasem, choć wciąż za rzadko, odbywają się tam wydarzenia sportowe, turystyczne i kulturalne. 2 czerwca, pierwszy raz od lat, imprezę organizuje Nadleśnictwo Elbląg.

Od godz. 10 do godz. 14, obok siedziby nadleśnictwa (ul. Marymoncka 5) odbędzie się festyn z grami i zabawami edukacyjnymi o tematyce przyrodniczo-leśnej, konkursami, zawodami drwali, prezentacją sposobów pozyskania drewna, promocją drewna i jego produktów, pokazem gaszenia pożaru i wspólnym pieczeniem kiełbasek.

- Jednocześnie, w związku z nowo utworzonym Leśnym Kompleksem Promocyjnym Lasy Elbląsko-Żuławskie, będziemy promować proekologiczną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną - mówi rzecznik Nadleśnictwa Elbląg Adam Gronkowski.

Taniec daje energię i pozwala zachować dobrą kondycję. A czasem może pomagać potrzebującym. Tak będzie 3 czerwca w Olecku w czasie Charytatywnego Maratonu Zumby na tzw. Kamiennej Półrotundzie (Początek - godz. 16.30.). Cel to pomoc stowarzyszeniu Dać Nadzieję, które zrzesza dorosłych uczestników oleckiego Środowiskowego Domu Samopomocy, rodziców, pracowników i domowników placówki oraz osoby otwarte na problemy niepełnosprawnych.

"Będziemy zbierać datki aby pomóc stowarzyszeniu, które m.in. chce rozwijać diagnostykę, rehabilitację oraz poradnictwo na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Trzy godziny tańca i intensywnych ćwiczeń w rytmie latino, oprócz spalenia ogromnej ilości kalorii i poprawy kondycji, pomogą podopiecznym stowarzyszenia" - podkreślają organizatorzy maratonu: stowarzyszenie Dać Nadzieję i Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku Mazury Garbate.

Komuś, kto nigdy nie był na koncercie muzyki organowej, może wydawać się, że jest to coś mało ciekawego. Warto jednak się przełamać i wybrać na taki koncert. Oprócz porywającej, biegnącej gdzieś w niebo muzyki, atrakcją samą w sobie są wnętrza starych kościołów, w których zwykle organizowane są takie występy.

Latem w różnych miejscach naszego regionu odbywają się festiwale organowe. Od maja do października taka impreza ma np. miejsce w Ełku (Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i kościele św. Wojciecha; koncerty: 3 czerwca, 1 lipca, 5 sierpnia, 2 września i 7 października; wstęp wolny), a od czerwca do sierpnia - w archikatedrze we Fromborku (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej; koniecznie trzeba też zwiedzić Muzeum Mikołaja Kopernika i kompleks Wzgórza Katedralnego oraz Szpital św. Ducha).

Współczesną sztukę religijną pokaże 6 czerwca galeria Ślad Ełckiego Centrum Kultury (wernisaż - godz. 17; wystawa czynna do 30 czerwca, wstęp wolny). Będą to prace Białorusina Siergieja Szemeta (rocznik '71, ur. w Oszmianie), absolwenta Państwowej Akademii Sztuk Pięknych, członka Białoruskiego Związku Artystów, który w 2010 r. zrobił doktorat na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

"Trudno o jednoznaczny opis twórczości artysty, formalnie charakteryzuje ją wiele cech. Do najważniejszych należą kolor i światło. To właśnie światło w połączeniu z bogatą paletą barwną nadaje dziełom niepowtarzalnego nastroju - ukazuje potęgę i nadaje cech baśniowości" - zachęcają organizatorzy.

***

To oczywiście nie wszystkie wydarzenia kulturalne i artystyczne, które w najbliższym czasie będą w naszym regionie. Warto zaglądać na strony internetowe placówek kultury leżących w sąsiedztwie lub w miejscowości, do której się wybieramy.

Niektóre samorządy, jak np. elbląski, wydają specjalne informatory. Najnowszy - drugi - numer Elbląskiego Informatora Kulturalnego jest dostępny w formie papierowej i cyfrowej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12167
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11678254

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.