Anna Bałyga z Mazuchówki od wielu lat mieszka na Mazurach, ale pochodzi z Kurpi Zielonych. Tworzy m.in. wielkanocne palmy, pająki z ziaren grochu i fasoli oraz kwiaty z bibuły. Słynie z wyrobów tkackich. Sięga do skarbnicy kultury ludowej odtwarzając wzory z rodzinnych Kurpiów i Mazur. Jej mąż podtrzymuje tradycje tkactwa… budując krosna; jest też muzykiem ludowym – gra na harmonii pedałowej.
Z prac Oskara Kolberga, słynnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora wiemy, że Kurpie, oprócz rolnictwa i hodowli zwierząt, trudnili się także bartnictwem, czyli hodowlą leśnych pszczół, ale też wydobyciem bursztynu. Byli religijni, słynęli z celnego oka i umiejętności strzeleckich, a w każdym domu znajdował się warsztat tkacki. Dochód ze sprzedaży płótna był jednym z głównych źródeł utrzymania kurpiowskich rodzin…
Oto reportaż z cyklu Ostatni mistrzowie kultury ludowej...
Scenariusz: Agnieszka Jarzębska
Zdjęcia: Maciej Kisiel, Krzysztof Chaja
Montaż: Krzysztof Chaja
Muzyka: Paris Music
***
Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar
Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas
Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

Samorząd Województwa
Warmińsko-Mazurskiego
