W ostatnich latach o kulturze ludowej Warmii, Mazur, Żuław i Powiśla w mediach mówi się i pisze niewiele. Okazją do przypomnienia tematu oraz pokazania sylwetek kilku twórców był projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej.
Wczoraj odbyło się uroczyste podsumowaniu programu, które Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu realizowało wspólnie ze stowarzyszeniem Jantar.
W konferencji Wieś. Historia i dziedzictwo wzięło udział kilkadziesiąt osób: twórcy, przedstawiciele instytucji kultury, w tym bibliotek i muzeów, przedstawiciele stowarzyszeń, samorządów, a także uczniowie i nauczyciele.
W czasie konferencji prasowej dziennikarze mogli porozmawiać z Jadwigą Wieczerzak - etnografem z Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznego w Olsztynku, Ryszardem Rabeszko - twórcą ludowym z Rodowa koło Prabut i prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Waldemarem Majcherem, twórcą ludowym z Olsztyna, wiceprezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, szefem STL na Warmię i Mazury i jednym z bohaterów reportaży powstałych dzięki projektowi Ostatni mistrzowie kultury ludowej".
A po południu kilkadziesiąt osób podziwiało występy zespołu Młody Elbląg, który prezentował stroje i tańce ludowe.
W świeżo otwartej mini-galerii sztuki ludowej można było obejrzeć kupione w ramach programu prace twórców, takich jak: Anna Bałdyga z Mazuchówki, Aleksandra Charko z podelbląskich Nowotek, Jan Kowalski i Marek Kałuża z Iławy, Adam Kuźma z Giżycka, Maria Kwaśniewska z Dąbrowy, Waldemar Majcher z Olsztyna, Stanisław Suska ze Sztutowa.
Pod hasłem Wieś inspiruje, odbyły się zajęcia dla dzieci (w tym rysunek, wycinanka i andrzejkowe topienie wosku), które poprowadziła Helena Wojciechowska, instruktor plastyki Światowida. W sali kameralnej kina można było zobaczyć reportaże o twórcach ludowych.
Wieś o-pisana! - to najbardziej znane wiersze i fragmenty prozy na temat wsi, które czytał poeta i dziennikarz Jarosław Grabarczyk, można było również nagrać swoje wspomnienia i refleksje na temat wsi w Radiowym Studiu Wspomnień.
Barbara Grąziewicz-Chludzińska od 40 lat zajmuje się kulturą ludową. W reportażu mówi, że kondycja kultury ludowej jest smutna i bije na alarm.
Tradycyjna kultura wsi interesuje niewielu - wąskie grono specjalistów i samych nosicieli tej tradycji, którzy jeszcze pamiętają, jak to kiedyś bywało.
Także powszechne wyobrażenia o kulturze ludowej są dalekie od rzeczywistości ? nawet wśród wykształconych osób.
Problemem jest brak szacunku wobec tradycyjnej kultury wiejskiej i jej przedstawicieli oraz brak wsparcia ze strony władz i polityki w tym zakresie.
Jeszcze nie jest za późno, ale to ostatni moment kiedy można zrobić coś w tej sprawie....
Reporterki: Agnieszka Jarzębska, Marta Hajkowicz
Scenariusz: Agnieszka Jarzębska
Zdjęcia: Maciej Kisiel, Krzysztof Chaja
Montaż: Krzysztof Chaja
Muzyka: Paris Music
***
Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar
Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas
Patroni medialni: Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska i portal kulturaludowa.pl

Samorząd Województwa
Warmińsko-Mazurskiego
