Pierwszego października elbląskie Muzeum rozpoczęło realizację nowego projektu edukacyjnego pt: ?Skrzynia pełna tajemnic?. Elbląski projekt obejmuje przygotowanie, a następnie nieodpłatne udostępnienie szkołom do wypożyczania zestawu 6 skrzyń edukacyjnych, zawierających pomoce dydaktyczne, materiały dla nauczyciela (w tym m. in. scenariusze zajęć), zdjęcia, postery, mapki, plakaty, kopie zabytków, karty zadań oraz książki.
Celem tego działania jest dostarczenie nauczycielom pomocy naukowych do realizowanych przez nich rozmaitych tematów zajęć (nie tylko z historii) oraz stworzenie uczniom możliwości bezpośredniego obcowania z zabytkami (kopiami), co jak przyczyni się do popularyzacji i udostępnienia zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu szerszej rzeszy zainteresowanych.
Jest to projekt pilotażowy, unikatowy w skali kraju; jak wykazały doświadczenia zachodnie, tego typu działania, również przeniesione na grunt samego Muzeum (w postaci udostępniania skrzyń dla zajęć prowadzonych przez samych nauczycieli na terenie Muzeum) zaowocowały wzrostem zainteresowania ofertą edukacyjną oraz wzrostem liczby zwiedzających grup zorganizowanych na przestrzeni kilku lat funkcjonowania projektu oraz wiązały bliżej różne instytucje, organizacje i młodzież z instytucją muzeum.
Projekt Skrzynia pełna tajemnic opiera się na brytyjskim pomyśle poszukiwania nowych sposobów docierania do odbiorców. Działa on z sukcesem od wielu lat w brytyjskim, amerykańskim, irlandzkim czy kanadyjskim muzealnictwie.
Największym przykładem jest Reading Museum w Wielkiej Brytanii ? ponad 1500 skrzyń z 20 000 obiektów. W projekcie zarejestrowanych jest 115 szkół. Rocznie: 1750 wypożyczeń, 10 000 klas, 250 000 osób korzystających.
W ramach elbląskiego projektu, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (całkowity koszt projektu ? 60 tys. zł., kwota dofinansowania 45 tys. zł.) powstało 6 kompletów skrzyń tematycznych: ?Mennonici na Żuławach?, ?W średniowiecznym mieście?, ?Świat wikingów?, ?Starożytny Rzym?, ?Rzymski legionista? i ?Historia higieny?.
O szczegółach opowiedział nam twórca i koordynator elbląskiego projektu muzealnych skrzyń: Piotr Adamczyk, z Działu Edukacji i Promocji.
Posłuchaj:
This text will be replaced
Rozmawiała Marta Hajkowicz
***
Spisy zawartości skrzyń, regulamin oraz informacje o aktualnie wypożyczonych skrzyniach znajdują się na stronie internetowej elbląskiego Muzeum: www.muzeum.elblag.pl w zakładce Edukacja.
Skrzynie dostępne są dla szkół wszystkich poziomów nauczania z terenu miasta Elbląga oraz powiatu elbląskiego.