Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.12.2008 03:05 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Rodzić po ludzku - posłuchaj!
Aby polskie kobiety rodziły w bardziej przyjaznych warunkach, od lat zabiega Fundacja Rodzić Po Ludzku; fot. - internetowa strona fundacji: http://www.rodzicpoludzku.pl/
Aby polskie kobiety rodziły w bardziej przyjaznych warunkach, od lat zabiega Fundacja Rodzić Po Ludzku; fot. - internetowa strona fundacji: http://www.rodzicpoludzku.pl/
Polki rodzą dziś w zupełnie innych warunkach, niż kiedyś, zmieniło się spojrzenie na poród, podejście do kobiety i sprzęt medyczny - podkreślają Urszula Kubicka - Kraszyńska z Fundacji Rodzić Po Ludzku i Hanicenta Rzepa, ordynator oddziału ginekologii, położnictwa i patologii ciąży w szpitalu wojewódzkim w Elblągu. Psycholog Marta Słoniecka - Piotrowska dodaje, że ciężarne mają wiele potrzeb i oczekiwań.

W czasie sobotniej konferencji podsumowującej program Mamusie na maxa na widowni, niestety, nie było tłumów. Szkoda, bo rozmawiano o ciekawych i ważnych sprawach.

Dr Hanicenta Rzepa mówi, że w ciągu ostatnich trzech lat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym podwoiła się liczba porodów. W radiowej rozmowie przypomina m.in., jak bardzo współczesne porody różnią się od tych sprzed 20 czy 30 lat. Mówi też o nowych urządzeniach, które pomagają w opiece nad kobietą, nie tylko w czasie ciąży oraz o planowanym remoncie oddziału:


Aby polskie kobiety rodziły w bardziej przyjaznych warunkach, od lat zabiega Fundacja Rodzić Po Ludzku. Jej przedstawicielom, m.in. dzięki współpracy z pacjentkami i środowiskiem medycznym, udało się wiele zmienić.

- Porody z bliską osobą czy możliwość wyboru placówki do rodzenia to dziś już są rzeczy, do których przywykliśmy. Jednak jest jeszcze wiele obszarów, w których czeka nas dużo pracy. Chodzi np. o przestrzeganie praw pacjentki do intymności, do informacji i świadomej zgody na zabiegi medyczne. Inny problem to nadmierna medykalizacja porodu. W Polsce nadużywamy różnego rodzaju interwencji medycznych - podkreśla w radiowej rozmowie Urszula Kubicka - Kraszyńska:

Psycholog Marta Słoniecka - Piotrowska ma dwoje małych dzieci. Wspomina, że kiedy była ciąży, mogła uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia. Zdobyła tam wiedzę o tym, jak przygotować się do porodu. Brakowało jej jednak psychologicznego wsparcia i rozmowy:


Konferencji towarzyszył wernisaż zdjęć ciężarnych uczestniczek projektu Mamusie na maxa i ich partnerów, wystawa prac, które powstały w czasie warsztatów artystycznych oraz pokaz ubrań dla przyszłych mam.

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 12135
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11520346

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.