Ziemia Elbląska działa przy Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid od 1978 roku. Zespół od początków swego istnienia był reprezentantem Elbląga w kraju i poza jego granicami. Jego założycielem, opiekunem, choreografem, reżyserem i kierownikiem artystycznym był nieżyjący już Czesław Kujawski. Jego osobę upamiętnił pusty fotel ustawiony na scenie.
Galę rozpoczęła projekcja filmu poświęconego zespołowi. Następnie scena należała do obecnych członków Ziemi Elbląskiej i ich młodszych kolegów z grupy Młody Elbląg, którzy w przepięknych, kolorowych strojach wykonali m.in. układ tańców rzeszowskich, polkę, krakowiaka i kołomajki.
(fot. Henryk Myśliński - http://www.fotomysl.elblag.com.pl)
Wiele uśmiechu dostarczyli zgromadzonym dawni członkowie Ziemi Elbląskiej i współtwórcy grupy, którzy wspominali ważne dla zespołu wydarzenia, okraszając to licznymi anegdotami.
Serca publiczności podbiła kilkuletnia Zuzanna Ciok, córka Anetty Ciok, która tańczyła w zespole i do 2005 roku opiekowała się Ziemią Elbląską. Zuzia wykonała piosenkę, którą napisał Czesław Kujawski.
Następnie zostały wręczone statuetki dla osób i instytucji zasłużonym na rzecz Ziemi Elbląskiej, a członkowie zespołu otrzymali okolicznościowe upominki. Na zakończenie wystąpił elbląski chór Bel Canto.
Jak podkreśla Monika Stando, rzeczniczka Światowida, kultywowanie tradycji ludowych jest ważnym elementem życia każdego społeczeństwa. Ziemia Elbląska, którą obecnie opiekuje się Żaneta Podobińska, podtrzymuje kulturę ludową prezentując swój dorobek artystyczny w całej Polsce. W grupie tańczą osoby dorosłe oraz młodzież. Dzieci i młodszą młodzież skupia prowadzony przez Małgorzatę Wiczenbach Zespół Pieśni i Tańca Młody Elbląg, który dla wielu jest początkiem przygody tanecznej i okazją do nauki tańców ludowych i narodowych.
Uroczystość z okazji jubileuszu została dofinansowana przez Urząd Miejski w Elblągu.