Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.09.2023 08:05 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Wystawa Żywiołaki ziemi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w czwartek, 7 września o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Olgi Wróbel pt. „Żywiołaki ziemi”.

 

Artystka o sobie i swojej wystawie:

Jestem artystką i designerką, jest to wynik moich dwóch życiowych pasji. Odkąd pamiętam rysowałam, malowałam i otaczałam się unikatowymi przedmiotami. W 2002 roku ukończyłam Akademię Sztuk w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Barbary Szubińskiej. Po studiach przeszłam klasyczną drogę od niedoświadczonej, młodej graficzki do dyrektorki artystycznej we francuskiej telewizji CANAL+. To tu poznałam prace Etienne Robial’a, które mocno wpłynęły na moje podejście do sztuki i designu. Od czternastu lat pracuję jako freelancer designer i ilustratorka. Kilka lat temu wróciłam do pracy twórczej. Prace artystyczne tworzę w pracowni na Powiślu w Warszawie. Projektuję, maluję i rysuję.

„Żywiołaki ziemi” (ang. Earthlings) to narysowane ołówkiem formy graficzne, które wpisałam w naturalne, proste tło białej kartki. Z tej bieli wynurzają się ich surrealistyczne postacie ujęte w statyczne, pełne zadumy pozy.

Każda rysowana przeze mnie istota, to przedstawienie odrębnej koncepcji człowieka i cech jego osobowości. Choć osadzona jest w pustej przestrzeni, to ukazuje związek, wręcz przywiązanie, do ziemi poprzez szczegóły ciała czy ubioru (korzenie, liście, gałęzie).

Wszystkie Żywiołaki, które narysowałam, są mi bliskie. W ciągu niezliczonej ilości godzin spędzonych w pracowni, stały się częścią mojego życia. Michał Anioł miał podobno powiedzieć: „Umiejętność rysunku jest źródłem i istotą samego malarstwa, rzeźby i architektury i wszelkiego przedstawienia podpadającego pod zmysły (...). Rysownik, który stanie się panem tej umiejętności, ma w rękach skarb nieoszacowany”.

Technika rysowania ołówkiem w naszych czasach nie jest popularna. Rysowanie to żmudny i wymagający proces. Spróbowałam pracy z klasycznym ołówkiem, bo pozwala pokazać bogactwo subtelnych możliwości przekazu twórczej myśli artysty. Rysując nie miałam do dyspozycji koloru, a jedynie linię i szarość grafitu jaką pozostawia. Ta prostota narzędzi pociągała moją wyobraźnię. Efektem stał się cykl surrealistycznych istot przedstawionych w cyklu „Żywiołaki ziemi”.

 

Bo kocham robić to, co robię.

Wystawa czynna od 7 do 23 września 2023 r.

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11178844

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.