Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.08.2023 13:55 Miasto:Olsztynek Kategoria:Etnografia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Regionalne Święto Ziół

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, przygotowywanie i degustacja ziołowych przysmaków, kiermasz rzemiosła i kulinariów – to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć 15 sierpnia podczas Regionalnego Święta Ziół w olsztyneckim skansenie.

Charakter wydarzenia nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż. Głównym celem imprezy jest promocja ziół, jako atrakcyjnego i rynkowego produktu środowiska naturalnego obszarów wiejskich, prezentacja upraw i producentów ziół oraz produktów zielarskich z województwa warmińsko–mazurskiego z uwzględnieniem ich użycia w medycynie, kosmetologii i gastronomii. Powyższym działaniom będą towarzyszyć warsztaty i pokazy związane z tematem ziół, prelekcje, warsztaty gwary warmińskiej i tańca warmińskiego, kiermasz regionalnego rzemiosła i kulinariów.

Imprezę rozpoczną na scenie głównej o godz. 11.00 animacje teatralne „Teatrałki, czyli ziołowy zakątek zabaw dla dzieci” Hanny Banasiak.

O godz. 12.30 w zabytkowym Kościele z Rychnowa odbędzie się Msza Święta z poświęceniem własnoręcznie przygotowanych bukietów.

Kiermasz rękodzieła i kulinariów będzie trwać już od godziny 10.00. Na scenie koncerty i występy artystyczne. Wystąpi zespół „Oreada”, „Perła Warmii”, „Ciardasie”, „Ridnenki” i „Ornament”. Wydarzenie po mistrzowsku poprowadzi  pan Robert Lesiński.

Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum, m.in.: „Ziołowe obrazy na szkle", „Ziołowe kafelki” czy „Wędrowny drukarz” z ludowego zdobnictwa tkanin ornamentem roślinnym. Dodatkowo można będzie wziąć udział w warsztatach gwary warmińskiej „Z dzieciukami po warnijsku” z Łukaszem Ruchem i tańca regionalnego z Jagodą Orzołek.

Nie zabraknie pokazów i degustacji ziołowo-kulinarnych. Będzie można nauczyć się rozpoznawać i stosować w kuchni dzikie rośliny („Tygiel Warmiński”), przygotowywać pyszne sałatki pachnące ziołami („Flis-Pol”), spróbować różnego rodzaju ziołowych serów („Nad Arem”), poobserwować jak się robi podpłomyki (Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych), oraz przygotowuje mąkę (Młyn „Na kamieniu”) a także tłoczy olej („Gospodarstwo Pasieczne Jabłońscy”). Na koniec będzie można spróbować herbat i naparów zielarskich („Zielarnia Warmińska- Joanna Kulczyk”)

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Pan Gustaw Marek Brzezin.

 

Całe wydarzenie odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku 15 sierpnia, w godz. 10.00-18.00. Wstęp jest płatny według obowiązującego cennika. Zakupu biletów można dokonać drogą online przez stronę Muzeum:  muzeumolsztynek.pl

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11178838

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.