Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.07.2023 08:32 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
W świecie globusów

Najcenniejsza i jedyna na świecie prywatna kolekcja historycznych, polskojęzycznych globusów Ziemi, wyprodukowanych w latach 1856 – 1954 znajduje się w rękach elblążanina – Ryszarda Formeli. Jeden z nich, w ramach cyklu STARocie – skarby z prywatnych kolekcji, został scyfryzowany przez Regionalną Pracownię Digitalizacji.

Elblążanin Ryszard Formela swoją kolekcjonerską pasję rozpoczął od ceramiki kadyńskiej wytwarzanej w latach 1904 – 1945 w Królewskiej Wytwórni majoliki w Kadynach. Po 25 latach gromadzenia wyrobów tej wytwórni i materiałów związanych z jej działalnością, utworzona kolekcja trafiła w ręce innego znanego, zaprzyjaźnionego elbląskiego kolekcjonera – Edwarda Parzycha. Wtedy też Ryszard Formela zainteresował się kartografią i rozpoczął kolekcjonowanie historycznych map z terenów dawnych Prus z okresu od XVI do końca XVIII. Globusami, zainteresował go inny kolega kolekcjoner – Zbigniew Zajchowski, od którego otrzymał on pierwszy w swojej kolekcji globus Ziemi z czeskiej manufaktury Jana Felkla wydany około 1880 roku. Obecnie kolekcja globusów Ryszarda Formeli liczy 70 egzemplarzy i jest to największa, najcenniejsza i jedyna w Polsce i na świecie prywatna kolekcja historycznych, polskojęzycznych globusów Ziemi, wyprodukowanych w latach 1856 – 1954 we wszystkich znanych wytwórniach krajowych i zagranicznych.

Cykl „STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji” to prezentacja najcenniejszych przedmiotów z kolekcji prywatnych

- Chcemy promować nie tylko przedmioty zgromadzone i zarządzane przez instytucje muzealne, ale pokazać, że prywatni kolekcjonerzy mają często naprawdę ciekawe zbiory o charakterze zabytkowym, gromadzą je i opiekują się nimi bo jest to ich pasja. Zapraszamy do Regionalnej Pracowni Digitalizacji tych, którzy posiadają wyjątkowe obiekty, taką pasję warto wspierać oraz promować – mówi Urszula Kondraciuk z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji można obejrzeć jeden z globusów z kolekcji Ryszarda Formeli - to polski globus polityczno-fizyczny Ziemi Adolfa Manga, który powstał jeszcze przed wybuchem I wojny światowej w 1914 r. Jest to jedyny dotychczas znany zachowany egzemplarz z tej serii.

Dostępny jest pod linkiem: https://www.cyfrowewm.pl/obiekt/999/nowy-globus-manga

Dodatkowo na kanale Pracownia Digitalizacji na YouTubie dostępny jest krótki wywiad z Ryszardem Formelą, w którym opowiada o swojej kolekcji, o polskojęzycznych globusach, a także o kolekcjonerskiej pasji:  https://www.youtube.com/watch?v=sMssxTuXmKU

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161668

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.