Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.06.2023 07:52 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
O historii miasta i wyjątkowej pasjonatce dziejów Elbląga

2 czerwca w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbyła się konferencja poświęcona
pamięci Wiesławy Rynkiewicz-Domino „Elbląg na przestrzeni wieków - historia miasta, ludzi, idei”.

Otworzyli ją Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu i dr Elżbieta Paprocka, prezes elbląskiego oddziału PTH. Następnie sylwetkę Wiesławy Rynkiewicz-Domino oraz jej zawodowe pasje, rozległą wiedzę i dokonania na rzecz propagowania historii miasta nakreśliła Małgorzata Gizińska. 

Tematyka prezentowana na konferencji była tak różnorodna, jak złożone były zainteresowania jej patronki. Każde z omawianych zagadnień z powodzeniem mogło bowiem zostać w przeszłości szeroko omówione z Wiesławą Rynkiewicz-Domino. Dr Mirosław Marcinkowski podsumował wieloletnie badania elbląskiego zamku krzyżackiego, konsultowane z kustoszką niejednokrotnie.

Następnie dr Elżbieta Paprocka opowiedziała o organizowanych w XVIII-wiecznym Elblągu loteriach,
zaznaczając że podczas przygotowywania wystąpienia odczuła potrzebę zasięgnięcia opinii Wiesławy Rynkiewicz-Domino. Uczestnicy mogli również poznać obraz przestrzeni miasta z 1839 roku nakreślony przez dr Jerzego Domino oraz nieco więcej dowiedzieć się o elbląskich parkach i terenach zielonych dzięki wykładowi Grzegorza Stasiełowicza. Na zakończenie części pierwszej konferencji Piotr Adamczyk opowiedział o przedwojennych reklamach publikowanych w elbląskiej prasie.

Po przerwie swój wykład na temat rybołówstwa i handlu rybami w Elblągu XVI-XVIII w. zaprezentował prof. dr hab. Andrzej Groth, który współpracował z patronką konferencji przy publikacji „Historia Elbląga”. Bartłomiej Butryn z Muzeum Zamkowego w Malborku przybliżył tajniki złotniczych opraw książkowych wykonywanych przez elbląskich rzemieślników. O XIX-wiecznej przebudowie elbląskiego kościoła Mariackiego opowiedział Bartosz Skop, odwołując się do największej pasji Wiesławy Rynkiewicz-Domino, jaką była architektura.

Na zakończenie części merytorycznej wystąpił dr'Arkadiusz Wełniak opowiadając o relacjach wspomnieniowych i ich roli w badaniach historycznych oraz o wsparciu jakie otrzymał od kustoszki w swojej pracy naukowej.

Podczas konferencji odsłonięto tablicę upamiętniającą Wiesławę Rynkiewicz-Domino, która znalazła
swoje miejsce w ogrodzie zielnym na muzealnym dziedzińcu, założonym z jej inicjatywy. Tekst
utrwalony na tablicy brzmi:
„Pamięci Wiesławy Rynkiewicz-Domino
Kustoszki Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu w latach 1986 – 2021
W dowód uznania i wdzięczności
Przyjaciele”
___________
Bulwar Zygmunta Augusta 11
82-300 Elbląg
Tel. (+48) 55 232 72 73
Fax (+48) 55 232 72 73
www.muzeum.elblag.pl


Ogromne wrażenie na zebranych zrobiła następnie projekcja filmu z cyklu „Krótka historia – Obraz św. Alberta”, w którym Wiesława Rynkiewicz-Domino w sobie właściwy magiczny sposób prezentuje niedokończone dzieło artysty, zwracając uwagę widzów na każdy element i wydobywając znaczenie z
niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka szczegółów.

Po projekcji dr Jerzy Domino podziękował zebranym za tak wyjątkowe upamiętnienie postaci żony, która znaczną część swojego życia poświęciła zgłębianiu historii miasta i pracy w muzeum. Na zakończenie kilka spośród osób, mających w przeszłości zaszczyt współpracować z Wiesławą Rynkiewicz-Domino, podzieliło się swoimi wspomnieniami związanymi z jej postacią. Wśród nich był między innymi Wojciech Ławrynowicz, elbląski rekonstruktor, który tak podsumował swoją relację z patronką konferencji: „Pani Wiesia była świetnym fachowcem, miała ogromną wiedzę, ale ja ją zapamiętam przede wszystkim jako bardzo dobrego człowieka. Myśląc o Wiesi, nie myślę o jej wiedzy – pomimo że była omnibusem – ale to była osoba, która miała wielką, wspaniałą, dobrą energię. Kształtowała nie tylko swoich współpracowników, ale także nas – ludzi spoza muzeum.” Wiesława Rynkiewicz-Domino (1958 – 2021) była historykiem sztuki i wieloletnim, cenionym pracownikiem elbląskiego muzeum. Zajmowała się kolekcjami sztuki, rzemiosła, mebli, detalu architektonicznego, rękopisów, starodruków i ikonografii. Spod jej ręki wyszły scenariusze licznych wystaw prezentowanych w elbląskim muzeum. Tworzyła opracowania z zakresu historii sztuki i architektury oraz projekty elementów dawnego wyposażenia wnętrz. Miała najróżniejsze zainteresowania, lecz największą jej pasją była architektura. Swą rozległą wiedzą na temat dziejów Elbląga i regionu obdarowywała każdego kto się do niej zwrócił.

Organizatorami piątkowej konferencji było Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Elblągu oraz II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu. Planuje się wydanie wystąpień konferencyjnych w ramach kolejnego Rocznika Elbląskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11897
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10785525

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.