Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.05.2023 07:38 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Mazurska Emilia

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie serdecznie zapraszają na pokaz filmu „Mazurska Emilia”, który odbędzie się 30 maja o godz. 17:30 w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. 1 Maja 5.

Film poświęcony jest młodzieńczym latom Sukertowej-Biedrawiny w Działdowie. Obraz powstał przy współpracy Muzeum Pogranicza w Działdowie i Instytutu Północnego w Olsztynie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

Film o Sukertowej-Biedrawinie zawiera wypowiedzi historyków, literatów, muzealników i wnuków Emilii, oraz inscenizowane sceny z udziałem aktorów olsztyńskich oraz rekonstruktorów historycznych.

Większość filmu przedstawia wydarzenia z lat 1920-1939 w Działdowie – od czasów plebiscytu po wejście do miasta wojsk hitlerowskich. Większość materiału poświęcona jest najbardziej dramatycznym epizodom z życia Emilii Sukertowej-Biedrawiny. Opis dzieciństwa i wczesnej młodości to raczej przyczynek do prezentacji bohaterki i jej nieugiętej patriotycznej postawy, zaś lata powojenne, lata wielu sukcesów w budowaniu środowiska kultury i nauki współczesnego Olsztyna, chociaż zarysowane (bohaterka filmu zmarła w 1970 roku) byłyby same w sobie tematem zupełnie innego, oddzielnego filmu.

Zdjęcia do filmu, w którym zagrali aktorzy olsztyńskiego teatru, kręcono m.in. w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Domu Gazety Olsztyńskiej, Zespole Szkół w Malinowie oraz na zamku w Działdowie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11897
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10785589

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.