Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.05.2023 08:17 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich w Morągu zapraszają na wernisaż wystawy „Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych” – kolekcja Kazimierza Wosiek.

Jednym z najsłynniejszych Polaków jest Mikołaj Kopernik – najbardziej znany jako astronom, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego.

Kopernik jest wiecznie żywy w naszej pamięci: wiele terminów naukowych pochodzi od jego nazwiska, został też patronem dziesiątek szkół i co najmniej kilkunastu innych instytucji – głównie badawczych i oświatowych – oraz kilku nagród. Użyczył też nazwy lokalizacjom na Ziemi i w Kosmosie, taksonowi botanicznemu, pierwiastkowi chemicznemu, statkom wodnym i samolotom. Kopernika wielokrotnie upamiętniano przez sztukę – powstały liczne obrazy, kilkanaście pomników rozmieszczonych w kilku krajach, wizerunki na banknotach i monetach, co najmniej dwie powieści, dwa pełnometrażowe filmy fabularne, serial oraz dwie kompozycje muzyczne. Kopernik i jego twórczość stały się tematem całej dziedziny badawczej zwanej kopernikologią.

Wizerunek Kopernika znalazł się także na znaczkach pocztowych i wielu innych walorach filatelistycznych. Na wystawie opracowanej na podstawie prywatnej kolekcji Kazimierza Wosiek znajdują się walory z ponad 80 krajów z całego świata, poczynając od pierwszych polskich znaczków z wizerunkiem Kopernika z 1923 roku do ostatnich emisji z 2023 roku.

Wystawa opracowana została przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich w Morągu przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie.Honorowy Patronat nad wystawą „Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych” objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Wystawa jest współfinansowana z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego w ramach realizacji zadań publicznych samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego w 2023 roku.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11897
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10785509

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.