Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.03.2023 11:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Archeologia w chmurze punktów. O innowacyjnych technikach badań na spotkaniu w muzeum

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Elblągu zapraszają miłośników tajemnic przeszłości na spotkanie w Kawiarence Clio, które odbędzie się w muzealnym budynku zw. Gimnazjum we wtorek 14. marca o godz. 17.30. Temat spotkania: „Archeologia w chmurze punktów - innowacyjne techniki dokumentacyjne” przybliży gość specjalny, Andrzej Gołembnik.

Mniej więcej od początku obecnego stulecia, w efekcie postępującej globalizacji gospodarek światowych, zmianom ulega charakter badań archeologicznych. Dominują wielkie inwestycje, wymagające miedzy innymi sprawnej obsługi badawczej. Nie pozostaje to bez wpływu na metodykę badań wykopaliskowych, a w szczególności na ich część dokumentacyjno-pomiarową. Przyspieszająca rewolucja techniczna umożliwia jednocześnie wprowadzanie coraz bardziej udoskonalanych form pomiarów laserowych i  cyfrowej rejestracji obrazu. Prezentując dokonujące się zmiany, przedstawimy przykłady zastosowań konkretnych rozwiązań: od prostej fotogrametrii cyfrowej, do jej trójwymiarowej wersji i różnego rodzaju skaningu laserowego. Zaprezentujemy sposób gromadzenia i przetwarzania dokumentacji na przykładach badań w Wilanowie, Malborku, Sandomierzu i Wiślicy.

Andrzej Gołembnik jest archeologiem, absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą w dziedzinie metodyki i metodologii archeologicznych badań wykopaliskowych. Przez szereg lat prowadził badania w krajach skandynawskich, gdzie zyskał uznanie i opinię specjalisty w zakresie średniowiecznych stanowisk miejskich. Realizował ponadto badania w historycznym centrum Płocka, w rezydencji króla Jana III Sobieskiego, na zamkach Krzyżtopór, Lidzbark i Malbork, w klasztorze dominikanów w Sandomierzu czy Kolegiacie Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy. Propagator zastosowania innowacyjnych technik dokumentacyjnych, opartych na rejestracjach 3D: skaningu laserowym i fotogrametrii przestrzennej. Autor 60 rozpraw naukowych, publikowanych w kraju i poza granicami.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145325

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.