Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 23.02.2023 09:18 Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
W czasach Kopernika

Wystawa i katalog, ale nie realne, wydrukowane, tylko w sieci, e-katalog, e-wystawa. W końcu nazwa Regionalna Pracownia Digitalizacji zobowiązuje. Udostępnianie w Internecie zabytków, które na co dzień znajdują się w muzeach, m.in. we Fromborku, Olsztynie, Elblągu czy Kętrzynie, skanowanie, obrabianie, opracowywanie, wstawianie na stronę www., to podstawowe zadanie Pracowni. Tym razem bohaterem działań digitalizacyjnych był Mikołaj Kopernik i czasy, w których żył.

550 lat temu urodził się wybitny uczony – astronom, lekarz, prawnik, kartograf, ekonomista. Człowiek renesansu. Mikołaj Kopernik. Żył 70 lat i w tym czasie zdążył wzruszyć posady ówczesnego świata. Także w sensie dosłownym. Wprawienie ziemi w ruch było tak dużą rewolucją, że dzieło życia Kopernika zostało ocenzurowane i trafiło na Indeks Ksiąg Zakazanych. W tym roku przypominamy osobę Mikołaja Kopernika, podkreślając, jak wiele zrobił dla światowej nauki, ale także dla Warmii, na której spędził ponad 40 lat życia.

- Podczas naszych licznych wyjazdów digitalizacyjnych udało nam się scyfryzować zabytki związane z Mikołajem Kopernikiem, z epoką w której żył i miejscami, w których przebywał – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Chcielibyśmy te zabytki zaprezentować w formie wirtualnej, dostępnej dla każdego, kto ma dostęp do Internetu.

„W czasach Kopernika” – to katalog on-line, który można zobaczyć na stronie cyfrowewm.pl. Są tam pokazane przedmioty, pośrednio lub bezpośrednio związane z Mikołajem Kopernikiem, są ich opisy oraz przekierowanie do szerszej prezentacji na stronie internetowej.

https://www.cyfrowewm.pl/s/29/w-czasach-kopernika

Wystawa multimedialna „550 lat Mikołaja Kopernika” to prezentacja zdigitalizowanych zabytków z naszego regionu związanych z astronomem, ale nie tylko. To także dokumenty dotyczące Kopernika oraz recepcja jego osoby. Są tu zgromadzone zasoby dostępne w domenie publicznej, usystematyzowane i pokazane w formie wystawy. Możemy po niej spacerować jak po prawdziwej wystawie, zatrzymać się w miejscu, które budzi nasze zainteresowanie i obejrzeć zabytek, przeczytać informacje, które są dostępne na jego temat.

https://www.cyfrowewm.pl/s/30/550-lat-mikolaja-kopernika

Zapraszamy do świata Mikołaja Kopernika!

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11987
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11171149

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.