Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.01.2023 08:43 Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf.nadesł. Placówka:Brak
Młodzież z Warmii i Mazur ma swojego ambasadora

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podjął decyzję o powołaniu swojego ełnomocnika ds. młodzieży. Funkcję tę będzie sprawowała Monika Łączyńska-Boguska. Jest to jedyny taki organ funkcjonujący w Polsce.

Pełnomocnik ma być organem konsultacyjno-doradczym marszałka i zarządu województwa, a jego zadaniem ma być przede wszystkim wypracowanie z młodzieżą inicjatyw stworzonych przez młodzież i dla młodzieży – mówi Gustaw Marek Brzezin. – Chodzi o docenienie i zauważenie głosu młodzieży z regionu. Co w rezultacie ma być kolejnym powodem, by młodzi ludzie swoją przyszłość wiązali z naszym regionem.

Województwo Warmińsko-Mazurskie liczy około 1,42 mln mieszkańców, około 13 proc. stanowi młodzież. W regionie funkcjonuje 14 szkół wyższych, w których kształci się blisko 25 tys. studentów, szkół ponadpodstawowych publicznych i prywatnych w regionie jest ponad 400.

W marcu 2022 roku został powołany Młodzieżowy Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który ma odegrania bardzo ważną rolę, ponieważ w województwie zostały powołane 23 młodzieżowe rady gmin i powiatów (na 135 samorządów), natomiast faktycznie funkcjonujących jest zaledwie 13.

Do głównych zadań pełnomocnika należeć będzie współpraca z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, współdziałanie przy tworzeniu i realizacji wojewódzkich programów dotyczących młodzieży, przedstawianie marszałkowi inicjatyw zgłaszanych przez młodzież, przygotowanie raportów i informacji dotyczących młodzieży w województwie warmińsko-mazurskim. Inne zadania to inicjowanie i promocja działań na rzecz młodzieży w województwie, współpraca w organizacji konferencji, spotkań, sesji, sympozjów, forów na rzecz młodzieży z województwa warmińsko-mazurskiego; reprezentowanie marszałka podczas wydarzeń związanych z realizacją polityki młodzieżowej, a także wydarzeń organizowanych przez środowiska młodzieżowe lub skierowanych do młodych ludzi.

Konsultacje z pełnomocnikiem odbywać się będą w poniedziałki w godz. 15:00-18:00 i piątki 12:00-16:00 w pokoju 380 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ul. E. Plater 1 10-526 Olsztyn.

Monika Łączyńska-Boguska na co dzień jest pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego. Jest społeczniczką i aktywistką społeczną, działa m.in. w Stowarzyszeniu Kobiety w Centrum – instytucji wspierającej kobiety w działaniach, Klubie Europejskim Kuźnica w Jarotach – aktywizującą społeczność lokalną z obszarów wiejskich oraz w projekcie Akademia Przyszłości, fundacji Moja Wiosna, jako Co-liderka kolegium.

– Głównym hasłem mojego działania jako Pełnomocniczki Marszałka ds. Młodzieży jest „Nic o Nas bez Nas”, czyli włączenie młodzieży w aktywną działalność na rzecz rówieśników, umocnienie w nich poczucia sprawczości obywatelskiej i zachęcenie do poczucia odpowiedzialności społecznej w sprawach regionu – mówi Monika Łączyńska-Boguska. – Już dziś zaczynam pracę od poinformowania młodzieży o możliwości zgłaszania swoich potrzeb i pomysłów podczas konsultacji. Towarzyszyłam powstawaniu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego i wiem, że młodzież z naszego regionu ma bardzo dużo do zaoferowania. Jedyne, czego potrzebują, to przestrzeń do realizacji swoich planów i tym właśnie chcę się zająć – stworzeniem odpowiedniej platformy do komunikacji z samorządem i marszałkiem województwa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10178720

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.