Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.01.2023 13:32 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzyka Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
„Weinberg-Czarnecki” – nowa płyta Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Z jednej strony górskie klimaty, z drugiej dźwięki niemal filmowe. Z jednej strony lasy i strumyki Pienin, z drugiej krajobrazy średniowiecznego Truso. Wreszcie, z jednej strony Mieczysław Weinberg, z drugiej Sławomir Stanisław Czarnecki. To w największym skrócie nowa płyta Elbląskiej Orkiestry Kameralnej „Weinberg-Czarnecki”. Wraz z Paulą Preuss (skrzypce) i Sebastianem Perłowskim (dyrygent) kameraliści skonfrontowali ze sobą twórczość 2 wybitnych polskich kompozytorów, a premiera albumu odbyła się 31.12.2022.

Na krążku znalazły się dwa utwory Mieczysława Weinberga: „Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42 a-moll“ oraz „Aria na kwartet smyczkowy op. 9“. Pierwszy z utworów wręcz obfituje w muzyczne tematy, które mogłyby zilustrować niejeden oscarowy hit. Z kolei „Aria” po raz pierwszy została nagrana na płytę – jak zapewniają kameraliści, efekt przeszedł ich oczekiwania. Całości dopełniają kompozycje Sławomira Stanisława Czarneckiego: „Hombark Concerto - Koncert na skrzypce i smyczki op. 32“ oraz „Truso“. „Hombark concerto” to dźwiękowa podróż do najpiękniejszych widoków Pienin: lasów, skał, strumyków itd. Kto raz posłucha utworu, nie będzie chciał opuszczać tego pasma Karpat…”Truso” przyciągnie natomiast miłośników Elbląga i Żuław, nawiązuje bowiem do średniowiecznej, położonej w pobliżu dzisiejszego miasta, osady Truso. Jej przepych, kulturowa mozaika i dziejowe burze do dziś przetrwały w archeologicznych świadectwach, a także, za sprawą EOK i towarzyszących jej artystów, w muzyce.

Sponsorzy płyty: Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS, Lakiernia Proszkowa OCCO, Meble Wójcik, Lasy Państwowe, Gmina Elbląg, Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Kawiarnia „Za rogiem”, Konsul Honorowy Mołdawii w Elblągu Maciej Bukowski, Centrum Doradztwa i Mediacji Marta Piątkowska.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

WEINBERG-CZARNECKI
Elbląska Orkiestra Kameralna
Paula Preuss – skrzypce
Sebastian Perłowski – dyrygent

Mieczysław Weinberg:

„Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42 a-moll“

„Aria na kwartet smyczkowy op. 9“

Sławomir Stanisław Czarnecki:

„Hombark Concerto - Koncert na skrzypce i smyczki op. 32“

„Truso”

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10178594

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.