Prezentowana w olsztyńskim BWA wystawa autorstwa Tomasza Drewicza pt. „Rozbrojenie jaźni”, ukazuje jego najnowsze prace, w których artysta ponownie odnosi się, do problemu wolności i wolnej woli, jak również pojęcia Impasu; oraz procesów dochodzenia do tego stanu, jak i ostatecznie, różnych sposobów jego przekraczania. Otwarcie wystawy w piątek, 16 grudnia o godz. 18:00.
Główną oś ekspozycyjną stanowi instalacja dźwiękowa o tym samym tytule. Towarzyszyć jej będą prace malarskie oraz wideo, które mają na celu poszerzyć pole interpretacyjne o dodatkowe obszary, między innymi i te związane ze współczesnym patriotyzmem czy poczuciem narodowej tożsamości. Wystawa ma zwrócić uwagę na powstające na tym polu napięcia, choć nie robi tego w sposób wartościujący.
Artysta w swojej twórczości wykorzystuje różne interesujące materiały a wśród nich i te mające ciekawe właściwości, czyli na przykład farbę termochromową, która w reakcji na zmianę temperatury staje się przezroczysta oraz kruszywo korkowe, które posiada bardzo dobre właściwości termo i dźwięko-izolacyjne. Wybrane substancje stają się dla Drewicza fundamentem, na którym konstruuje szeroko interpretowalne sytuacje, nazywane przez samego artystę „Zdarzeniami”. Jego ostatni duży projekt prezentowany wiosną 2019 roku w MCSW „Elektrownia” w Radomiu, w którym analizował pojęcie Ciepła, był jednocześnie subtelnym komentarzem do bieżącej sytuacji politycznej, odnosząc się do kwestii cenzury, inwigilacji, prawa do zgromadzeń, społecznych zachowań wobec „obcego” itp.
Prezentowane na olsztyńskiej wystawie prace stanowią naturalne rozwinięcie poruszanej wówczas problematyki.
ARTYSTA:
Tomasz Drewicz ur. w 1982 w Obornikach Wielkopolskich. W latach 2001-2005 studiował na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej. W latach 2004-2009 na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Edukacji Artystycznej w dwóch specjalnościach: Promocja i Krytyka Sztuki oraz Pedagogika Sztuki. Dyplom w drugim zakresie (z Rzeźby) w pracowni prof. Marcina Berdyszaka. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2010 oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania w roku 2011. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych, m.in. „Komfort termiczny” w MCSW „Elektrownia” w Radomiu oraz „Ciepłem” i „Zaraz wracam” w Galerii AT w Poznaniu. Brał również udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
czas trwania wystawy: 16.12.2022-29.01.2023 | sala kameralna
organizator: Galeria Sztuki BWA w Olsztynie
www.bwa.olsztyn.pl
https://www.facebook.com/olsztynbwa
link do wydarzenia facebooku BWA Olsztyn: https://fb.me/e/29BecIrj4
_________
Patroni medialni wystawy: Gazeta Wyborcza, Radio Olsztyn, Telewizja Kopernik, Made in
Warmia&Mazury, artinfo.pl, Olsztyn 24, Kultura i Sztuka.