Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.12.2022 10:26 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Tomasz Drewicz "Rozbrojenie jaźni"

Prezentowana w olsztyńskim BWA wystawa autorstwa Tomasza Drewicza pt. „Rozbrojenie jaźni”, ukazuje jego najnowsze prace, w których artysta ponownie odnosi się, do problemu wolności i wolnej woli, jak również pojęcia Impasu; oraz procesów dochodzenia do tego stanu, jak i ostatecznie, różnych sposobów jego przekraczania. Otwarcie wystawy w piątek, 16 grudnia o godz. 18:00.

Główną oś ekspozycyjną stanowi instalacja dźwiękowa o tym samym tytule. Towarzyszyć jej będą prace malarskie oraz wideo, które mają na celu poszerzyć pole interpretacyjne o dodatkowe obszary, między innymi i te związane ze współczesnym patriotyzmem czy poczuciem narodowej tożsamości. Wystawa ma zwrócić uwagę na powstające na tym polu napięcia, choć nie robi tego w sposób wartościujący.

Artysta w swojej twórczości wykorzystuje różne interesujące materiały a wśród nich i te mające ciekawe właściwości, czyli na przykład farbę termochromową, która w reakcji na zmianę temperatury staje się przezroczysta oraz kruszywo korkowe, które posiada bardzo dobre właściwości termo i dźwięko-izolacyjne. Wybrane substancje stają się dla Drewicza fundamentem, na którym konstruuje szeroko interpretowalne sytuacje, nazywane przez samego artystę „Zdarzeniami”. Jego ostatni duży projekt prezentowany wiosną 2019 roku w MCSW „Elektrownia” w Radomiu, w którym analizował pojęcie Ciepła, był jednocześnie subtelnym komentarzem do bieżącej sytuacji politycznej, odnosząc się do kwestii cenzury, inwigilacji, prawa do zgromadzeń, społecznych zachowań wobec „obcego” itp.
Prezentowane na olsztyńskiej wystawie prace stanowią naturalne rozwinięcie poruszanej wówczas problematyki.

ARTYSTA:
Tomasz Drewicz ur. w 1982 w Obornikach Wielkopolskich. W latach 2001-2005 studiował na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej. W latach 2004-2009 na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Edukacji Artystycznej w dwóch specjalnościach: Promocja i Krytyka Sztuki oraz Pedagogika Sztuki. Dyplom w drugim zakresie (z Rzeźby) w pracowni prof. Marcina Berdyszaka. Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2010 oraz  Stypendium Artystycznego Miasta Poznania w roku 2011. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych, m.in. „Komfort termiczny” w MCSW „Elektrownia” w Radomiu oraz „Ciepłem” i „Zaraz wracam” w Galerii AT w Poznaniu. Brał również udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

czas trwania wystawy: 16.12.2022-29.01.2023 | sala kameralna
organizator: Galeria Sztuki BWA w Olsztynie
www.bwa.olsztyn.pl
https://www.facebook.com/olsztynbwa
link do wydarzenia facebooku BWA Olsztyn: https://fb.me/e/29BecIrj4

_________

Patroni medialni wystawy: Gazeta Wyborcza, Radio Olsztyn, Telewizja Kopernik, Made in
Warmia&Mazury, artinfo.pl, Olsztyn 24, Kultura i Sztuka.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11659
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10185255

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.