Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.12.2022 08:09 Kategoria:Film / Media Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Nowe filmy o Warmii i Mazurach ze wsparciem samorządu województwa

Poznaliśmy wyniki 7. edycji konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Kopertę z wynikami otworzyli marszałek Gustaw Marek Brzezin i szef funduszu Bogumił Osiński.

- Do tej pory na wsparcie produkcji filmowej przeznaczyliśmy ponad 5 mln zł, dzięki czemu powstało 20 filmów dokumentalnych, 12 fabularnych i 3 animacjemówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. Od początku jestem pod dużym wrażeniem tych produkcji. Zaczęło się przecież od polskiego i międzynarodowego sukcesu filmu Pawła Domalewskiego „Cicha noc“, a ostatnio mamy oscarową nominajcę filmu „IO“ Jerzego Skolimowskiego. Każdy nowy film to wydarzenie artystyczne, kulturalne, promocyjne i gospodarcze, bowiem kino to poważny biznes.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy został powołany na początku 2017 roku przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina. Przedsięwzięcie ma na celu finansowe wspieranie produkcji filmowych związanych z województwem warmińsko-mazurskim, które mogą przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu oraz budowania jego pozytywnego wizerunku poprzez tematykę, twórców i realizację filmów w regionie.

Komisja konkursowa przy ocenie filmów korzysta także z oceny niezależnych ekspertów.

Wyniki konkursu:

- w kategorii film fabularny:

STO TYSIĘCY GODZIN  - scenariusz i reżyseria Piotr Domalewski.

Historia relacji Ojca i Syna. Adam na co dzień mieszka w Warszawie, gdzie zajmuje wysokie stanowisko w międzynarodowej korporacji. Jednak na wieść, że jego Ojciec brał udział w wypadku, w którym zginęło dziecko, Adam wraca do rodzinnego Olsztyna. Ojciec załamuje się mimo, że to nie on jest sprawcą.

Liczba dni zdjęciowych 20, 10 dni w Olsztynie i okolicach. W rolach głównych: Arkadiusz Jakubik, Tomasz Schuchardt, Maria Sobocińska i Maria Dębska oraz aktorzy olsztyńscy. Zdjęcia Piotr Sobociński jr, muzyka Hania Rani, montaż Agnieszka Glińska.

Film w okresie developmentu. Początek zdjęć wiosną 2023.

TYLE CO NIC  - scenariusz i reżyseria Grzegorz Dębowski. Debiut. Kryminał psychologiczny.

To krzyk rozpaczy nad upadkiem polskiej wsi – napisał w recenzji ekspert Konkursu Paweł Łoziński. Autor filmu staje po dobrej stronie, ujmując się za pokrzywdzonymi transformacją, korupcją, polityką. Współczesna wieś nadal pozostaje słabo opisana w  filmie fabularnym i to ważny powód, by udzielić wsparcia tej produkcji.

Film w okresie przygotowawczym. Liczba dni zdjęciowych 17, wszystkie w województwie warmińsko-mazurskim. W obsadzie aktorzy olsztyńscy wybrani w drodze castingu.

-  kategorii: film dokumentalny

PIENIĘŻNI – scenariusz Andrzej Wojnach. Reżyseria Adam Błaszczok. Czas – 60 minut.

Ostatnia część tryptyku zamykającego filmowe opowieści o znanych rodach mazurskich i warmińskich (SPUŚCIZNA, ŻURAWSCY Z KAJN). Zdaniem ekspertów i Komisji historia rodziny Pieniężnych i wydawanej przez nich „Gazety Olsztyńskiej“ jest na tyle ciekawa, że zasługuje na pogłębiony i  wnikliwy film dokumentalny pokazujący paradoksy i skomplikowanie naszej historii.

Film w okresie przygotowawczym. Liczba dni zdjęciowych 7, wszystkie w województwie warmińsko-mazurskim.

ZAPOMNIANY GENIUSZ – scenariusz i reżyseria Sławomir  W. Malinowski. Czas – 50 minut.

Bohaterem filmu jest konstruktor i budowniczy Kanału Elbląskiego elblążanin Georg Jacob Stenke. Oryginalność i unikatowość w skali świata Kanału Elbląskiego pokazana w filmie o ciekawej konstrukcji, łączącym warstwę dokumentalną z wątkami inscenizacyjnymi, przyczyni się do spopularyzowania tej niezwykłej atrakcji turystycznej. W realizację filmu zaangażowani będą aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka  w Elblągu. Produkcję wspierać będzie Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

Film w okresie zdjęciowym. Liczba dni zdjęciowych 30, w województwie warmińsko-mazurskim 28.

WIESŁAW WACHOWSKI – scenariusz, reżyseria i zdjęcia Maciej Janicki. Czas – 30 minut.

Opieka artystyczna Barbara Pawłowska – Warszawska Szkoła Filmowa.

Bohaterem filmu jest 74-letni olsztyński artysta konceptualny, plastyk, performer Wiesław Wachowski. Artysta niezwykły. Jako medium działań artystycznych używa śniegu, wody, lodu oraz własnego ciała. Maciej Janicki od 16 lat filmowo dokumentował kolejne działania oraz performances Wachowskiego, twórcy - co warto podkreślić - loga WMFF. Projekt ma szansę na powstanie autorskiego filmu dokumentalnego i udział w festiwalach.

Film w okresie zdjęciowym. Liczba dni zdjęciowych 15. Wszystkie w Olsztynie.

KRESY I BEZKRESY – scenariusz i reżyseria Artur Kalicki. Czas – 55 minut.

Film o mieszkańcach Warmii i Mazur przesiedlonych po II wojnie światowej z Wileńszczyzny. To ogromna społeczność, między innymi polskiej elity, która do swojej nowej, małej ojczyzny przywiozła wartości intelektualne i kulturowe, znacząco wpływające na oblicze dawnych Prus Wschodnich. Przewodnikiem po filmie ma być młody historyk, potomek Kresowiaków z Wileńszczyzny.

Film w okresie przygotowawczym. Liczba dni zdjęciowych 15, wszystkie na Warmii i Mazurach.

MÓJ WUJEK LESZEK  -  scenariusz i reżyseria Maciej Miller. Czas – 20 minut.

Twórca udanego debiutu OPOWIEDZ MI O MNIE tym razem kreśli filmowy portret swojego wujka, opiekującego się śmiertelnie chorą matką. Studium miłości, odpowiedzialności i psychologicznych kosztów, jakie płaci się za pełne poświęcenie swojego życia bliskiemu człowiekowi. Interesująca i odważna próba zmierzenia się z tematem odchodzenia i żałoby.

Liczba dni zdjęciowych 15, wszystkie zrealizowano w Olsztynie.

Film w fazie montażu i udźwiękowienia.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11661
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10191450

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.