Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.11.2022 08:59 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesłana Placówka:Brak
Dawne pałace i dwory na Warmii i Mazurach w obiektywie Jarosława Parfianowicza

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy „Dawne pałace i dwory na Warmii i Mazurach w obiektywie Jarosława Parfianowicza”, który odbędzie się w środę, 9 listopada ogodz. 17.30.

Zbiór 30 plansz przedstawiających wybrane pałace i dwory na Warmii i Mazurach. Prezentowane obiekty ukazują ich obecny, bardzo zróżnicowany stan – od ruin po pięknie odrestaurowane i działające w przypisanych im dzisiaj funkcjach. Fotografiom towarzyszą krótkie opisy przybliżające historię ich powstania, pierwszych właścicieli i późniejsze zmiany.

Celem wystawy jest wskazanie, że wszystkie pałace, dwory szlacheckie i towarzyszące im zespoły folwarczne, które przetrwały do naszych czasów, wpisują się jako nierozerwalny element rodzimego krajobrazu. Stanowią architektoniczną spuściznę i cenny fragment lokalnego dziedzictwa kulturowego, które należy traktować jako historyczną część budującej się tożsamości współczesnych mieszkańców regionu.

Wystawa powstała dzięki Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej w Olsztynie we współpracy z Pracownią Wydawniczą ElSet.

Jarosław Parfianowicz – z zawodu lekarz anestezjolog, z zamiłowania fotografik. Fotografią pasjonuje się od lat studenckich. Dalekie i bliskie podróże oraz fotografia stanowiły dla niego odskocznię od stresującej pracy i są dopełnieniem dzisiejszej codzienności. Wędrówki po Puszczy Białowieskiej i Podlasiu dały początek zainteresowaniom krajobrazem, a głównie architekturą. Tym samym cerkwie, ginąca architektura drewniana oraz pałace i dwory dawnych ziem pruskich, krzyże, kapliczki, a także stylowe wnętrza obiektów i ich wyposażenie stały się głównymi tematami jego zdjęć. Fotografie niejednokrotnie zwracają uwagę na fragmenty obiektów, detale i scenki, których piękno i wyjątkowość często umykają uwadze przechodnia. Nie bez przyczyny więc autor zyskał przydomek kronikarza ginącego świata. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych, zdobywcą nagród w konkursach fotograficznych. Jego zdjęcia zdobią strony wydanych publikacji. Od wielu lat, w stałej rubryce „Tuż obok drogi”, publikuje swoje zdjęcia na łamach „Biuletynu Lekarskiego” wydawanego przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską w Olsztynie.

Wystawa czynna od 9 do 24 listopada 2022 r.

Galeria Stary Ratusz WBP, ul. Stare Miasto 33

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11738
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10395713

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.