Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.10.2022 08:21 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Kino Światowid
METROPOLITAN OPERA W ELBLĄGU

Już w najbliższą sobotę 22 października startuje kolejna odsłona cyklu The Met: Live in HD w Kinie Światowid. Pierwszym spektaklem w tym sezonie będzie „Medea”, opera autorstwa Cherubiniego z Sondrą Radvanovsky w roli tytułowej.

Czym jest Metropolitan Opera? To jedna z najsłynniejszych scen operowych świata. Nowojorski teatr operowy został otwarty w 1883 roku na Broadwayu a od 1966 roku funkcjonuje w Lincoln Center. Spektaklem inaugurującym działalność nowojorskiej sceny by wystawiony 22 października 1883 roku „Faust” w reżyserii Gounoda. Met, jak potocznie nazywana jest Metropolitan Opera, gościła również polskich artystów. Na deskach nowojorskiej opery wystawione zostało jedyne dzieło sceniczne Ignacego Jana Paderewskiego, „Manru”.

Po raz 16 widzowie Kina Światowid nie tylko obejrzą znakomite przedstawienia, ale także będą mieli niepowtarzalną okazję zajrzeć za kulisy spektakli operowych wystawianych przez nowojorską scenę. Oprócz tego usłyszą wywiady z reżyserami oraz twórcami spektakli.  Dla tych, którzy nie znają języka angielskiego organizatorzy przygotowali odpowiednie rozwiązania. Wszystkie opery będą wyświetlane z napisami w języku polskim, a w przerwach i rozmowy zakulisowe tłumaczone symultanicznie.

W tym sezonie widownia zobaczy nie tylko słynne, klasyczne produkcje, ale także premierowe spektakle z iście gwiazdorską obsadą. Sezon zainauguruje „Medea”, utwór o charakterze dramatycznym, skomponowany w trzech aktach. Pierwszą odtwórczynią roli tytułowej była śpiewaczka i aktorka Julie- Angélique Scio natomiast sama opera po dwudziestu przedstawieniach zniknęła z afisza i przestała być wystawiana w wersji oryginalnej przez blisko 200 lat.

- Wszystkich, którzy chcą być częścią tego wspaniałego widowiska i mają ochot poczuć się jak w prawdziwej nowojorskiej Metropolitan Opera serdecznie zapraszamy do Kina Światowid na pierwszy spektakl 22 października na godzinę 18:55 - zachęcają organizatorzy.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11594
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9920047

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.