Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.09.2022 09:59 Miasto:Olsztynek Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Wiejskie podróże małe i duże

W ramach obchodów 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbędą się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” 10 września w Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku odbędzie wydarzenie pt.: „Wiejskie podróże małe i duże. O transporcie na wsi słów kilka”.

Od samych początków istnienia ludzkości różne formy transportu i komunikacji odgrywały znaczącą rolę w usprawnianiu życia jednostek i całych wspólnot. To dzięki nim sprawnie organizowano pracę, przenoszono towary oraz podróżowano. Dla współczesnych społeczeństw, żyjących w szybko zmieniającym się świecie, wiele tradycyjnych środków transportu jest już dziś mało rozpoznawalna i obca. W związku z tym w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa postanowiliśmy przypomnieć nieco zapomniany temat wiejskiej komunikacji, która stanowi ważny element naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Tradycyjne formy komunikacji opierały się przede wszystkim na szerokim wykorzystaniu zaprzęgu zwierzęcego, w którym niebagatelną rolę odegrał koń. Dlatego też historia jego użytkowania na dawnej wsi, będzie ważną częścią naszej muzealnej opowieści. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą kilka wystaw prezentujących tradycyjne pojazdy i narzędzia związane z komunikacją i transportem. Będą mieli również okazję obejrzeć pokazy werkowania i podkuwania koni, a także poznać tajniki komunikacji z koniem. Spotkanie odbędzie się w formie spacerów z etnografem oraz zootechnikiem, podczas których nasi goście usłyszą opowieści o różnych typach dawnych środków transportu,
ich codziennym użytkowaniu oraz znaczeniu konia dla dawnej wsi.

W PROGRAMIE:
- 11:00 – 12:00 oraz 13:00 – 14:00 Spacer z etnografem „Opowieść o tradycyjnym transporcie wiejskim” (start: plac przy kościele)
- 12:00 – 13:00 oraz 14:00 – 15:00 Spacer z zootechnikiem „Opowieść o głównej sile napędowej na dawnej wsi. Koń – jak o niego dbać żeby służył nam latami?” (start: Stodoła z Królikowa)

Tego dnia wstęp do Muzeum jest darmowy!

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11740
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10398327

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.