Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.08.2022 09:12 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzyka Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Ekstaza Anny Gacek i elbląscy muzycy

W piątek 12 sierpnia w pobliżu Kiosku na Przystani Grupy Wodnej spotkamy się z Anną Gacek - dziennikarką radiową i autorką książki "Ekstaza. Lata 90'. Początek.". Rozmowę o książce i popkulturze muzycznie dopełni koncert elbląskiej grupy KiŻ.

Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? w ramach letniego cyklu Miasto.Gramy zaprasza przede wszystkim na koncerty - ale nie tylko.
Okazją do spotkania autorskiego na temat wydanej we wrześniu 2021 roku książki "Ekstaza. Lata 90'. Początek." jest wizyta w Elblągu na zaproszenie Co Jest? dziennikarki i prezenterki Anny Gacek. To niecodzienna szansa na - przy okazji rozmowy o książce - wspomnienie i kulturalną analizę lat 90", w których tak wiele wydarzyło się w kulturze światowej w muzyce, modzie i mediach.
Po spotkaniu plenerowy koncert zagra KiŻ - elbląska grupa występująca jak do tej pory wyłącznie na specjalne okazje, którą tworzą artyści rozpoczynający swe muzyczne przygody właśnie w ostatniej dekadzie XX wieku.
Joanna Żondłowska (Ahead, Bigriss), Marcin Kłosowski (Kaptur Mnicha, Ahead, Ptaky), Andrzej "Bulas" Ciuchta (Peaceful Corporation, Pump). Gościnnie z zespołem wystąpi Alicja Januszek.
 
Piątek 12 sierpnia - Przystań Grupy Wodnej (Wybrzeże Gdańskie 12, Stare Miasto nad rzeką)
godz. 18:00 - spotkanie autorskie z Anną Gacek
Około 20:00 - koncert KiŻ (rock, electro)
Spotkanie ma mieć charakter luźny, "piknikowy" na leżakach i kocach. W razie złej pogody poinformujemy o zmianie miejsca na stronie wydarzenia FB: https://www.facebook.com/events/735610817516435
 
O książce:
"Ekstaza. Lata 90. Początek"
Seks, heroina i grunge. Supermodelki i trabanty. Laura Palmer i Courtney Love. Jeremy i dziewczyny z teledysków Aerosmith. Kurt, Eddie, Layne, Chris i Andy. Axl i Bono. Kate Moss i Madonna. Seattle i Sub Pop. Koszule w kratę i martensy. MTV Unplugged i Beavis i Butt-head. Pokolenie X i Samotnicy. Anna Gacek w szerokim kontekście – obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię – zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów.
Ekstaza Anny Gacek to więcej niż odpowiedzi na pytania, dlaczego Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna, Agent Cooper uwielbiał słodycze, Anna Wintour nienawidziła grunge’u, Eddie Vedder zdemolował Carnegie Hall, a skromna pracownica wytwórni płytowej z Seattle wkręciła „New York Timesa”. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia.
O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii.
Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze. Były to wspaniałe czasy.
Lat dziewięćdziesiątych nie można opisać w jednej książce, to dopiero początek.
O Autorce:
Anna Gacek – dziennikarka i prezenterka, przez dwie dekady (do marca 2020 roku) związana z Programem 3 Polskiego Radia. Oprócz prowadzenia autorskich audycji, w tym wspólnie z Wojciechem Mannem „W Tonacji Trójki”, nadawała relacje z największych światowych festiwali, m.in. z Glastonbury i Roskilde, w Polsce spędziła dziesięć lat na trasie Męskie Granie i kilkanaście na Off Festivalu. Przeprowadziła ponad tysiąc wywiadów, w tym z Paulem McCartneyem, Nickiem Cave’em, Patti Smith, Marianne Faithfull, Florence Welch, Alexem Turnerem, The White Stripes i The Strokes. Obecnie, w autorskim cyklu podcastów „Rzeczy ulubione”, rozmawia z najważniejszymi postaciami polskiej kultury. Pasjonatka sztuki, mody i popkultury, prowadziła w TVP2 realizowany na licencji BBC program „Bake Off” i poświęcony kulturze program „Dzieje się na żywo” w Wirtualnej Polsce. Ekstaza. Lata 90., początek to jej pierwsza książka.
Spotkanie z Anną Gacek realizowane jest w ramach projektu Miasto.Granie organizowanego przy współpracy finansowej Samorządu Miasta Elbląg.
 
Natępne wydarzenia:
13 sierpnia - Sneaky Jesus oraz Michał Jan & Immortal Onion (jazz) - Przystań Grupy Wodnej
20 sierpnia - Bibobit|Osiecka i Elbląska Orkiestra Kameralna (funk, hip-hop) - dziedziniec Muzeum A-H
 
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11521
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9566603

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.