Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.03.2022 14:13 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Blask nadziei. Ukraińskie ikony ze zbiorów elbląskiego muzeum

Od 11 marca do 30 kwietnia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym prezentowana będzie wystawa „Blask nadziei. Ukraińskie ikony ze zbiorów elbląskiego muzeum”.

Wojna nigdy się nie zmienia. Również dzisiaj -  stojąc w obliczu aktu agresji, którego ofiarą padli nasi sąsiedzi – czujemy złość, smutek i niepewność, jakie towarzyszą wszelkim zbrojnym konfliktom od wieków. Nasze myśli są z Ukrainą, która dzielnie walczy nie tylko za swój kraj, ale w obronie nas wszystkich. Naszych wartości, marzeń i dziedzictwa. Naszego wspólnego domu – Europy.

Tragedia ta zrodziła w nas coś jeszcze - poczucie solidarności i braterstwa oraz chęć niesienia pomocy. Również Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu chce włączyć się w ten niezwykły korowód gestów wsparcia, płynących z całej Polski. Nasze możliwości są oczywiście ograniczone – możemy jedynie robić to, co potrafimy najlepiej - dzielić się naszymi zbiorami i wiedzą. Jako muzealnicy wierzymy, że pozytywne wartości czerpane z kultury i historii, mają swoją siłę i mogą dodać otuchy w tych trudnych czasach.

Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie wystawy, na której zaprezentujemy ukraińskie ikony ze zbiorów naszego muzeum. Jest to oczywiście nasz gest solidarności, ale ponadto dobra okazja, żeby zetknąć się ze wspaniałym światem sztuki chrześcijańskiego wschodu. Za ikonami stoi wielka teologia i historia, lecz nawet nie będąc jej świadomym – trudno oprzeć się niebywałej sile wyrazu tych niewielkich dzieł. Wewnętrzny blask zawarty w ich kompozycjach, emanując, otwiera nam okno ku lepszej, nadrealnej rzeczywistości. Sądzimy, że dzisiaj wszyscy bardzo tego światła potrzebujemy.

 

Michał Kozłowski

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11458
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9218721

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.