Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.03.2022 12:11 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Dominika Kowynia "Drugie ciało"

Galeria Sztuki BWA w Olsztynie zaprasza na otwarcie wystawy w sali kameralnej, w ramach cyklu FEMIIooki* w czwartek 3 marca o 18:00 online na Facebooku galerii. Tym razem zaprezentowane zostanie wyjątkowe malarstwo katowickiej artystki Dominiki Kowyni.

Refleksyjne, umykające jednoznacznym interpretacjom, niedające się zaszufladkować – takie jest malarstwo Dominiki Kowyni. Wędrując dalej zdajemy sobie sprawę, że rzeczywistość, do której zaprasza nas artystka to krwiobieg, w którym emocje splatają się z chaosem współczesności.

Tytułowe „Drugie ciało”, nie jest przyjemną opowieścią. To historia osobności, a zarazem szukania wspólnej siły – dawania i brania. To poligon myśli, w którym do głosu dochodzi opresyjność, a wraz z nią próba zrozumienia, jak sobie z nią radzić będąc kobietą i malarką.

Na wystawie w olsztyńskim BWA prezentowane są głównie prace z lat 2021-2020, jednak towarzyszą im nieco starsze realizacje jak „Manewry” (2018). Zasiane wówczas ziarno myśli, dzisiaj dojrzało i wdarło się z impetem w pole intensywnych rozważań wewnętrznych. Kowynia widzi więcej, wcześniejsze problemy pojawiają się w nowym świetle – już nie tylko z perspektywy inteligentnego komentarza rzeczywistości, którą artystka bacznie obserwuje, ale również z bezpiecznej przestrzeni własnego „ja”.

Tym razem malarka powraca do problematyki kobiecej. Podejmuje wątki czarnych protestów, a tym samym opresyjności i hierarchicznego zniewolenia, zwracając uwagę na istotność wielogłosu i wzajemnego wsparcia. Przeciwwagą dla zbiorowej siły jest kruchość intymnych relacji pomiędzy kobietami – matką, a córką, malarką i kobietą, innymi artystkami, a także z samą sobą. Towarzyszy temu próba znalezienia własnego miejsca w tym kobiecym łańcuchu zależności. I choć ściąga on na dno, z czasem daje siłę, by się od niego odbić.

Ta gorzka wizja sukcesywnie rozpadającego się świata, z własnym spojrzeniem na zniewalanie kobiecego życia, silnie przeplata się z osobistymi doświadczeniami. Jak to u Dominiki Kowyni bywa nie znajdziemy jednoznacznych odpowiedzi czy lekarstwa na bolączki współczesności, raczej natkniemy się na meandry nawarstwiających się znaczeń, którymi malarka żągluje niczym wprawiona akrobatka. Zatrzymuje nas i obezwładnia w kokonie własnych myśli. I choć może nam się zdawać, że drugie ciało jest jakimś rozwiązaniem, po chwili zdajemy sobie sprawę, że po raz kolejny zawodzi…

Dominka Kowynia urodziła się w 1978 r. Studiowała na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od kilkunastu lat pracuje, głównie jako asystentka w pracowni Malarstwa Andrzeja Tobisa. Zrealizowała wiele wystaw indywidualnych i brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. W 2012 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Ostatnio swoje prace pokazywała o m.in. w ramach wystaw grupowych: „Kto napisze historię łez” w MSN w Warszawie (2021), „Problemy pierwszego świata, czyli życie przed śmiercią” w Rondzie Sztuki w Katowicach (2019), „Farba znaczy Krew” w MSN w Warszawie (2019), w Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie (2018), a także podczas Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2015 i 2017 – gdzie otrzymała wyróżnienie pisma NN6T). W 2020 r. prezentowana była jej indywidualna wystawa w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej oraz w Galerii Foksal w Warszawie.

 

otwarcie online: 3.03.2022, godz. 18:00 – Facebook BWA
czas trwania wystawy:
3-27.03.2022 | sala kameralna
organizator: BWA Galeria Sztuki w Olsztynie, www.bwa.olsztyn.pl

kuratorka: Monika Sadowska 

patroni medialni: Notes na 6 tygodni, G’rls ROOM, feminoteka, Gazeta Wyborcza, Radio Olsztyn, Telewizja Kopernik, Made in Warmia & Mazury, Olsztyn 24, artinfo.pl, Kultura i Sztuka

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184853

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.