Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.11.2021 11:38 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
„Podróż na Wschód” Grzegorza Radeckiego

Ostatnia duża prezentacja, którą zobaczyć można będzie w Centrum Sztuki Galeria EL w tym roku, to malarstwo Grzegorza Radeckiego. Na wystawę zatytulowaną „Podróż na Wschód” zapraszamy od 18 listopada do 9 stycznia przyszłego roku.

Wystawa malarstwa Grzegorza Radeckiego w Galerii EL w Elblągu to pierwsza duża retrospektywa tego artysty. Składają się na nią prace z różnych okresów minionych trzech dekad. Obrazy powstawały w obszernych cyklach, a to, co ukazuje aktualna wystawa, jest wyborem dokonanym na rzecz charakteru przestrzeni wystawienniczej i konieczności wskazania najistotniejszych wyborów artystycznych malarza.

Początki tego malarstwa to druga połowa lat osiemdziesiątych, czas w Polskim Malarstwie zwany Malarstwem Młodych Dzikich. Słowo „początki” to zawłaszczenie przeniesione z empirycznego doświadczenia. Sztuka ma tą swoistą jakość, jeśli jest sztuką – wymyka się empirii i czasowość – czas to istota historii sztuki. W takim kontekście pojęciowym, wskazanie, że wspomniana wystawa jest wystawą malarstwa Grzegorza Radeckiego, a nie jest wystawą o malarstwie tegoż, znajduje jedno z uzasadnień. Konstrukcja – aranżacja wystawy, w sposób założony nie sugeruje chronologii powstawania dzieł. Pokaz zbudowany jest z zespołów obrazów dynamizujących się wzajemnie, w ten sposób powstają mikro historie malarstwa Grzegorza Radeckiego.

Grzegorz Radecki jest konstruktorem idei obrazu malarskiego. Sięga do obszernej spuścizny tego środka komunikacyjnego, malarstwa rozwijającego się na przestrzeni tysiącleci. Artysta w swoim dziele koduje status zarówno zasobności, obfitości, jak i urody tego medium. Dokonuje autorskich przesunięć szyku składni w gramatyce dzieł, do których się odnosi. W wyartykułowanej procedurze strategii twórczej jest niezmiernie konsekwentny i ta stałość działań stanowi przede wszystkim o treści przedstawianej. Wbrew pierwszemu wrażeniu, wynikającemu z kontaktu z tym malarstwem, to nie ekspresywność gestu, a efektowność zapisu ukształtowanego długoletnią praktyką znaczy dzieło.

Tytuł wystawy PODRÓŻ NA WSCHÓD to wielokierunkowe wskazanie, kod mieszczący to, co osobiste i to, co jest wyrazem myślenia wspólnotowego. Na obecną chwilę, wszystkie oczy naszego społeczeństwa skierowane są w tym kierunku. W stronę, która z szerszej perspektywy stanowić będzie o naszym człowieczeństwie. Sztuka ma nam ku temu służyć.
- prof. Jarosław Bauć

Grzegorz Radecki, malarz, grafik, nauczyciel akademicki, urodzony 12 marca 1961 roku w Ostródzie. W latach 1981-1986 studiował w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Jerzego Zabłockiego. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kieruje Pracownią Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Uczestnik wystaw i konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

 

PODRÓŻ NA WSCHÓD. Grzegorz Radecki
Wystawa czynna: 18 listopada 2021 : 9 stycznia 2022
Kurator wystawy: Jarosław Bauć

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145231

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.