Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.10.2021 08:23 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Spotkanie autorskie z Arturem Beckerem

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z borussiańskim autorem – Arturem Beckerem, urodzonym w 1968 r. w Bartoszycach polsko-niemieckim autorem powieści, opowiadań, wierszy i esejów, a także tłumaczem i „ambasadorem” polskiej kultury w Niemczech, gdzie od wielu lat mieszka na stałe.

Tematem spotkania będzie przekraczanie granic. W myśl obchodów 30. rocznicy uznania granicy polsko-niemieckiej rozmawiać będziemy o granicach politycznych między Polską a Niemcami: tych z czasów emigracji Artura Beckera w 1985 r. i tych obecnie, kiedy Polska od 16 lat jest krajem Unii Europejskiej, o granicach literackich, które autor wyznacza w swojej poezji i prozie, w tym w wydanej ostatnio powieści „Drang nach Osten“ (weissbooks 2019), a także o granicach światopoglądowych, które nakreślił w zbiorze esejów „Kosmopolska i Kosmopolacy“.
 
„Artur Becker znany był nam dotychczas jako autor opowiadań i powieści. Jednakże ten niezwyczajny wędrowiec – pomiędzy swoją niegdysiejszą ojczyzną Polską a nową – Niemcami, obdarowuje nas od lat nie tylko swoimi wierszami i prozą, ale także tuzinami recenzji oraz esejów, w których stara się przekazać swoim czytelnikom polskie dziedzictwo. Nie, nie przekazać. Artur Becker jest misjonarzem przekonanym i niemalże opętanym zadaniem uświadomienia swoim niemieckim czytelnikom, iż ich wizja świata pozostanie niepełna, jeśli nie przyjmą do wiadomości doświadczeń swoich polskich sąsiadów i nie włączą ich do swojej wizji świata. Realizując tę misję, udaje się on na zaminowany teren polsko-niemieckiej pamięci odnoszącej się do historii. Suwerennie i odważnie pokazuje zarówno Niemcom, jak i Polakom wyjście z domniemanej wrogości przekazywanej z pokolenia na pokolenie i odwołuje się do tego, co wspólne, do tego, co łączy ponad narodowym zaślepieniem pamięci.” Manfred Mack (Niemiecki Instytut Spraw Polskich, Darmstadt)
 
Artur Becker jest autorem 17 książek, 3 z nich zostały przetłumaczone na język polski: są to powieści „Kino Muza“ w tłumaczeniu Dariusza Muszera (Olsztyn, Borussia 2008) i „Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach“ w tłumaczeniu Joanny Demko i Magdaleny Żółtowskiej-Sikory (Olsztyn, Borussia 2013) oraz zbiór esejów „Kosmopolska i Kosmopolacy. W poszukiwaniu europejskiego domu“ w tłumaczeniu Jacka Dąbrowskiego (Kraków, Universitas 2019).
 
Podczas spotkania można będzie nabyć polskie wydania książek Artura Beckera i zdobyć autograf Autora.
 
Organizatorem spotkania jest Towarzystwo Lehndorffów Sztynort (Lehndorff-Gesellschaft Steinort). Współorganizatorami są germanistyka UWM w Olsztynie, Stowarzyszenie WK i Fundacja Borussia oraz ifa-Institut für Auslandsbeziehungen.
 
Wsparcie finansowe: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
 
Prowadzenie: dr Alina Kuzborska
Czwartek, 28 października godz. 17.00 | Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, ul. 1 Maja 5
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11355
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8754077

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.