Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.10.2021 13:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Janusz Hankowski – wernisaż wystawy w Galerii EL

Jednego z najbardziej zasłużonych dla elbląskiej kultury artystów pożegnaliśmy w roku 2020. Mamy teraz okazję raz jeszcze spędzić chwilę na poznaniu i kontemplacji jego obrazów. Zapraszamy na wernisaż wystawy „Janusz Hankowski” do Galerii EL w czwartek 28 października.

Tego artysty elblążanom nie trzeba przedstawiać. Jeden z najbardziej im znanych, cenionych, rozpoznawalnych i z pewnością lubianych. W relacjach z ludźmi zawsze spokojny, serdeczny i niezwykle cierpliwy. Mimo sędziwego wieku - przeżył 87 lat, Jego odejście było i długo jeszcze pozostanie bolesnym zaskoczeniem.
Janusz Hankowski był wierny swojej wcześnie obranej drodze twórczej. Niestrudzenie malował i „wydrapywał” cebulaste cerkwie i Don Kichoty o frasobliwych spojrzeniach, melancholijne odrealnione krajobrazy z wiatrakami i pustymi polami. Wykreowany przez niego bajkowy, aczkolwiek smutny świat, niósł zawsze zadumę nad ludzkim losem. Urzekło to wielu odbiorców.
Patrząc z perspektywy czasu na swoje dokonania wyznał: "Widzę na przykład u kogoś dwa, trzy moje obrazy, ja się ciągle dziwię, że to ja zrobiłem, że tyle zrobiłem i że to jeszcze nie jest głupie. Cały czas jakoś... zachwycam się sobą, ale to nie jest w sensie, że się zachwycam, ale że jestem taki „zaniebiony”.
Prezentowana wystawa jest niewielkim wycinkiem prac Janusza Hankowskiego, będących w kolekcjach wielu elblążan - wiernych mu przyjaciół.

 

Janusz Hankowski urodził się w 1933 roku w Ostrowi Mazowieckiej. W latach 1951-55 studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Teisseyre`a w 1963 roku).
Od lat 60. był aktywnym uczestnikiem w życiu kulturalno-artystycznym Elbląga. Współzałożyciel i twórca nazwy Galerii EL, a także współzałożyciel Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz pomysłodawca Salonów Elbląskich.
Za działalność artystyczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem Gloria Artis.
Życie dzielił między Elbląg i Zdrójno – wieś położoną w Borach Tucholskich.
Zmarł 12 października 2020 roku.

 

JANUSZ HANKOWSKI
Wernisaż wystawy: 28-10-2021 godz. 18:00 - Krużganek Galerii EL
Czas trwania wystawy:
28-10-2021 : 09-01-2022
Kuratorka: Karina Dzieweczyńska

 

Prace na wystawę użyczyli:
Wanda Bożeńska, Robert Butzke, Brenda i Marek Golikowie, Bożenna Janikowska, Jakub Hankowski, Marta Kaszubowska, Grażyna Komorska, Halina Różewicz-Książkiewicz, Maria Barbara i Janusz Ufnalewscy, Nina i Jerzy Wojewscy, Bożena i Alfred Zienkiewiczowie 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145389

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.