Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.08.2021 14:45 Miasto:Olsztynek Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Regionalne Święto Ziół 2021

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, kiermasz rzemiosła i kulinariów, degustacje ziołowych naparów i potraw – to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć 15 sierpnia podczas Regionalnego Święta Ziół w olsztyneckim skansenie!

Charakter wydarzenia nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż. Głównym celem imprezy jest promocja ziół, jako atrakcyjnego i rynkowego produktu środowiska naturalnego obszarów wiejskich, prezentacja  upraw i producentów ziół oraz produktów zielarskich z województwa warmińsko–mazurskiego z uwzględnieniem ich użycia w medycynie, kosmetologii i gastronomii. Powyższym działaniom będą towarzyszyć warsztaty i pokazy związane z tematem ziół, spotkania z zielarzem oraz kiermasz regionalnego rzemiosła i kulinariów.

Uroczyste otwarcie wydarzenia będzie miało miejsce o godz. 11.00, na którym Dyrektor Muzeum przywita przybyłych Gości.


O godz. 12.30 w zabytkowym Kościele z Rychnowa odbędzie się Msza Święta z poświęceniem własnoręcznie przygotowanych bukietów.


Kiermasz rękodzieła i kulinariów będzie trwać już od godziny 10.00. Na scenie wystąpią m. in.: Warnijsko Kapela, Polka.Dot oraz Kapela Ludowa Śparogi. Wydarzenie po mistrzowsku poprowadzi  pan Robert Lesiński.


Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych przygotowanych przez Hannę Banasiak, pt. „Kolorowy ogródeczek ziołowy” oraz w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum. Zapraszamy na „Ziołowe obrazy na szkle” oraz na warsztaty „Zróbmy sobie bączka” przy obiekcie ze wsi  Burdajny, w którym mieści się wesoła wystawa czasowa  „Świat bąków”.


Nie zabraknie pokazów i degustacji przygotowanych przez Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych, które zawsze cieszą się ogromna popularnością. Tematem będą mieszanki ziołowe oraz konopie – ich zalety i lecznicze działanie. Najmłodsi będą mogli poprzechadzać się boso po ścieżce sensorycznej, a na koniec zjeść pyszny podpłomyk z naturalnymi dodatkami.


Wioska Ginących Zawodów zaprasza na pokazy tłoczenia oleju na historycznych urządzeniach oraz na „Zielarski kram”- pachnące ziołami stoisko wędrownej zielarki, która opowie o  sposobach i technikach przygotowywania ziół i wywarów leczniczych.

 
Podczas wydarzenia w godz. 11.00-14.00 czynny będzie mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson.


Całe wydarzenie odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku, w godz. 10.00-17.00. Wstęp jest płatny według obowiązującego cennika. Zachęcamy do zakupu biletów drogą online przez stronę Muzeum:  muzeumolsztynek.pl

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Pan Gustaw Marek Brzezin.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10180713

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.