Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.07.2021 15:51 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Elbląski uczeń Bauhausu - wystawa prac Alfreda Arndta w Muzeum

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Kulturzentrum Ostpreußen w Ellingen zapraszają na otwarcie wystawy „Alfred Arndt. Akwarele i rysunki elbląskiego architekta i malarza”, które odbędzie się 15 lipca (czwartek) o godz. 17.00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym (budynek Gimnazjum). 

Uchodzący za jednego z prekursorów Bauhausu i znany głównie jako architekt Alfred Arndt urodził się w Elblągu w 1898 r. Dorastał on w skromnych warunkach i szybko musiał pomyśleć o zdobyciu konkretnego zawodu, w związku z czym odbył praktykę rysowniczą w zakładach Komnicka oraz pobierał nauki w elbląskiej Gewerbeschule. Jego ambicje sięgały jednak dalej – pragnął zostać malarzem, wobec czego w 1920 r. zapisał się na zajęcia w królewieckiej Akademii Sztuk Pięknych. Rok później osiadł w Weimarze, gdzie niedługo wcześniej powstała słynna uczelnia artystyczna Bauhaus, w której elblążanin mógł doskonalić swoje umiejętności pod okiem takich artystów jak Paul Klee i Wassily Kandinsky. W kolejnych latach Arndt podróżował po Niemczech i Europie i działał jako architekt (zasłynął przede wszystkim jako współtwórca projektu Domu Ludowego w Probstzella w Turyngii). W 1927 r. ożenił się z artystką Gertrud Hantschk.

Artysta nie zapomniał jednak o swoich rodzinnych stronach oraz o inspirującym uroku tutejszych krajobrazów. Prezentowane na wystawie prace Arndta – głównie rysunki, akwarele i pastele – są artystyczną dokumentacją podróży, które odbywał w latach trzydziestych XX w. do Prus Wschodnich, uwieczniając m. in. widoki Zalewu Wiślanego i położonych  nad nim miasteczek i wsi, a także pejzaże Mierzei Kurońskiej z piaszczystymi plażami, ruchomymi wydmami i tradycyjnymi łodziami rybackimi oraz mazurskie krajobrazy. Na wystawie zaprezentowanych zostanie także kilka szkicowników Arndta z wcześniejszych lat, zawierających m. in. wykonane tuszem ujęcia różnych elbląskich zakątków. Wszystkie zaprezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Kulturzentrum Ostpreußen w Ellingen. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 września 2021.

 

dr Joanna Szkolnicka

Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8771144

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.