Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.06.2021 15:48 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
„Zdarza się” – fotografie Dominika Żyłowskiego w Galerii EL

Wystawa zdjęć laureata nagrody Rady Programowej Salonu Elbląskiego z pandemicznym opóźnieniem będzie w końcu możliwa do obejrzenia w Centrum Sztuki Galeria EL. Miłośnicy wnikliwego, błyskotliwego i wrażliwego na piękno oka z pewnością docenią te wyjątkowe prace. Wernisaż we czwartek 1 lipca o godz. 18:00.

Monochromatyczne ciągi precyzyjnie wyselekcjonowanych fotografii, pogrupowanych tematycznie, składają się na wystawę Dominika Żyłowskiego pt. Zdarza się. Jest ona efektem przyznanej artyście w czasie 30. Jubileuszowego Salonu Elbląskiego nagrody Rady Programowej działającej przy Centrum Sztuki Galerii EL.

Na wystawie Zdarza się prezentowanych jest ponad czterdzieści fotografii, ukazujących uliczną – czasami zwyczajną, czasami dość niezwykłą – scenerię. Tę różnorodność kadrów zawdzięczamy przede wszystkim uważnemu oku autora, który bezbłędnie wyłapuje ciekawostki otaczającej nas rzeczywistości. Fotografie Dominika Żyłowskiego przybierają metaforyczny charakter, co pobudza widza do samodzielnej interpretacji zdjęć i refleksji nad nimi.

Dominik Żyłowski – elblążanin, filozof, fotograf; współautor projektów fotograficznych „Elbląskie Formy Przestrzenne w fotografii” oraz „Jam session 2013”. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw promujących elbląskie środowisko plastyczne.

Joanna Mierzejewska

 

Zdarza się, że stajemy się mimowolnymi widzami efemerycznych spektakli, granych w przypadkowych scenografiach przez nieświadomych swoich ról aktorów. Zdarza się też przy odrobinie szczęścia, że udaje się niektóre sceny zatrzymać w kadrze.

Prezentowane tu fotografie powstały na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ich wspólnym mianownikiem jest „uliczna” konwencja oraz pewna przygodność przedstawionych zdarzeń. W związku z tym każde z prezentowanych tu zdjęć, to właściwie osobna historia i tak można je oglądać. Starałem się jednak, żeby dobór i kolejność fotografii w kontekście wystawy nie były już tak przypadkowe, jak okoliczności ich powstawania. Zatem można też - jeśli ktoś woli - interpretować poszczególne zdjęcia przez pryzmat pozostałych, jako fragmenty bardziej złożonych opowieści.

Dominik Żyłowski
 

Centrum Sztuki Galeria EL - 2 piętro empory
Tytuł wystawy: Zdarza się
Wernisaż: 1 lipca 2021, godz. 18.00
Wystawa trwa do 2 września 2021

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810778

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.