Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.05.2021 10:00 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Rysunki Andrzeja Pniewskiego w Galerii EL
"Tercet romantyczny", A. Pniewski, rysunek ołówkiem

W krużganku Centrum Sztuki Galeria EL pojawiły się bardzo ciekawe prace rysunkowe Andrzeja Pniewskiego. Dziś 20 maja o godz. 18:00 miłośnicy sztuk wizualnych będą mieli okazję osobiście zapoznać się z nimi w ramach wernisażu wystawy zatytułowanej „Disegno 2021”.

Autor swoje credo rysunkowe przedstawia następująco:
Odtwarzam i interpretuję zjawiska z otaczającego mnie świata w taki sposób, aby z pomocą linii, półcieni i cieni, zapisać w rysunku znamiona idei i nastroju, zawrzeć żart lub ironię sytuacyjną.

W wielu moich notatkach rysunkowych sprzyjam budowaniu tajemnicy ukrytej w przedstawianych przedmiotach i zdarzeniach – prawdziwych i zmyślonych. Buduję swój własny „nibyświat”, stosując elementy symboliki zawartej w nierealnych odnośnikach rzeczowych i wyimaginowanych zdarzeniach.

Nastrój moich rysunków odzwierciedla przemijanie czasu. Z nim związane są zmiany planów w konstruowanej przestrzeni, czy ujawnianie nieprawdziwych cech przedmiotów i postaci. Nieustannie poszerzam zakres swoich umiejętności, wzbogacając realizowane ołówkiem wizje o nowe, nieznane sposoby ekspresji.

Każdy rysunek kryje wiele cech mojej osobowości. Jest wśród nich chęć perfekcyjnego przedstawienia tematu wymyślonego wydarzenia i nadanie mu dramatycznej zawartości. Każdą kompozycję studiuję, przygotowując jej szczegółowy scenariusz. Nierzadko jego kanwą jest hasło, dźwięk lub gest. Mojej rysunkowej opowieści nigdy nie kończę podpisem i datą, ich brak umożliwia mi niczym nieograniczoną kontynuację tematycznej serii.

Kilka słów o artyście:
Profesor tytularny dr hab. Andrzej Pniewski jest absolwentem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w której studiował na Wydziale Architektury Wnętrz. W 1973 roku został zatrudniony w macierzystej uczelni na stanowisku asystenta w pracowni profesora Ryszarda Semki. W nieprzerwanym okresie pracy na uczelni uzyskał wszystkie stopnie i tytuły naukowe.

Temat dyplomu Andrzeja Pniewskiego, ściśle związany był z Galerią EL (Projekt rewitalizacji Laboratorium Sztuki – Galerii EL w Elblągu). Jego praca dyplomowa była propozycją zagospodarowania dziedzińca Galerii EL na cele wystawienniczo-laboratoryjne instytucji, zakładającą m.in. odbudowę dawnego klasztoru. Za tę pracę przygotowaną w 1972 roku, w Katedrze Projektowania Wnętrz na PWSSP w Gdańsku, pod kierunkiem prof. Ryszarda Semki Andrzej Pniewski otrzymał wyróżnienie I stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Jest promotorem ponad stu dyplomowych opracowań magisterskich oraz pięćdziesięciu licencjackich, z dziedziny sztuki użytkowej. Uczestniczył w wielu opracowaniach konkursowych oraz gremiach oceniających kunszt artystyczny innych twórców.

Od 2005 do 2008 roku pełnił obowiązki dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Za swoje zaangażowanie i osiągnięcia w pracy, był wielokrotnie nagradzany przez kolejnych rektorów Akademii. W jego dorobku twórczym znajdują się liczne projekty architektoniczne, wnętrzarskie i wystawiennicze.

Ponadto jest również laureatem wielu nagród, w tym m.in. w 2013 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska oraz Złotą Odznakę ,,Zasłużonego dla Kultury Polskiej”, a w 2018 – odznaczony został orderem „Gloria Artis”.

 

Wernisaż wystawy „Disegno 2021” Andrzej Pniewski
20 maja 2021 godz. 18:00 - krużganek Galerii EL
Wystawa potrwa do 27 czerwca 2021

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11734
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10389227

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.