Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.05.2021 12:12 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Rowerem do Truso

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się pod hasłem "Truso – legenda odkryta", elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne we współpracy z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej organizuje rajd rowerowy. Wyprawę zaplanowano na 15 maja (sobota), na godz. 10.00 – 14.00. Rozpocznie się na Bulwarze Zygmunta Augusta 11, przed budynkiem Muzeum, a zakończy w okolicach ronda na Zatorzu. Całkowita długość trasy liczy ok. 30 km.

Ponieważ w tym roku mija 40 lat od odkrycia osady, a historia jej odnalezienia związana jest właśnie z rowerową wyprawą, trasa rajdu wieść będzie w okolice osady Truso (i z powrotem). Na miejscu uczestników czeka spotkanie z odkrywcą osady, dr Markiem F. Jagodzińskim. Na wyprawę warto zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, lornetkę, jedzenie i picie oraz środki do dezynfekcji.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia liczba uczestników wydarzenia będzie ograniczona do 30 osób (obowiązuje kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo na adres muzeumel@elblag.com.pl w formie skanu lub zdjęcia wypełnionej i podpisanej karty zgłoszeniowej, którą można pobrać na stronie https://muzeum.elblag.pl/truso-legenda-odkryta-wirtualna-noc-muzeow/.

Uczestników rajdu obowiązuje reżim sanitarny – zachowanie bezpiecznego dystansu, osłanianie ust i nosa maseczkami ochronnymi, dezynfekcja rąk (we własnym zakresie).

Warto przypomnieć, że osadę Truso odkrył elbląski archeolog Marek F. Jagodziński. Na pozostałości emporium natknął się w miejscowości Janów Pomorski (obecnie Janów). Niezwykłe były także okoliczności tego przełomowego odkrycia: przyszły doktor archeologii odnalazł ślady tej legendarnej osady podczas weekendowej wyprawy rowerem wyścigowym marki „Huragan”. Nie była to jednak przypadkowa przejażdżka – takie rowerowe penetracje obrzeży jeziora Druzno zalecił jego mistrz, Profesor Jerzy Okulicz-Kozaryn. Podczas jednej z wypraw, wiosną 1981 roku, na polach położonych po wschodniej stronie jeziora, młody archeolog dostrzegł fragmenty naczyń ceramicznych, kości zwierzęce i duże bryłki bursztynu. Wówczas stało się jasne, że dokonał przełomowego odkrycia.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7736722

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.