Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.12.2020 12:08 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
SŁOWEM MALOWANE

Za nami Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego SŁOWEM MALOWANE. Wystawa nagrodzonych prac prezentowana jest w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Można je również obejrzeć na stronie FB Oranżerii Kultury.

Już 6. edycja konkursu została zainpisrowana twórczością Jana Brzechwy, którego utwory cieszą się
nieprzemijającą poczytnością. Autor w swoim dorobku literackim szczególnie wyróżnił dzieci tworząc m.in.:  "Opowiedział dzięcioł sowie", "Przygody rycerza Szaławiły", "Szelmostwa lisa Witalisa", "Akademia Pana Kleksa", czy "100 bajek" – zbiór wierszy znanych i uwielbianych przez pokolenia. Dorosłym Brzechwa napisał liczne teksty satyryczne współpracując z takimi kabaretami, jak: Qui Pro Quo, Morskie Oko, Czarny Kot.

Nadesłano 868 prac z 70 placówek z całej Polski, m. in. Serocka, Sopotu, Szczytna, Tomaszowa Lubelskiego, Jackowa, Pieszkowa, Zamościa, Mazańcowic, Będzin, Pułtuska, Reszla, Bartoszyc, Nowego Wiśnicza, Żyrardowa, Niemodlina, Łomży, Ostrówka, Baranowa, Różewa, Katowic, Szczodrkowic, Mingajn, Sępopola, Częstochowy, Legnicy, Osolina, Wydrzna i naszego miasta. Rozpiętość wiekowa Twórców ogromna – od 4 do 62 lat!

Zilustrowano ponad 100 utworów Jana Brzechwy wykazując się pomysłową interpretacją tekstu i kreatywnym warsztatem pracy. Najchętniej sięgano po wiersze: „Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”, "Entliczek-Pentliczek”, „Leń”, „Psie smutki”, Ptasie plotki”, „Tańcowała igła z nitką”, „Żuk” - pojawiła się też liryka refleksyjna: „Agonia”, „Ludzie leśni”.

Jury w składzie Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Vera Kobylińska, Anna Puszcz i Adam Brodowski miało ogromny dylemat, które prace zakwalifikować na listę Laureatów. Zgodnie z regulaminem rozpatrywano prace w 6 kategoriach: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VIII, szkoły ponadpodstawowe, licea plastyczne oraz podopieczni szkół i placówek specjalnych. Komisja doceniła warsztat pracy i kreatywność wszystkich uczestników konkursu oraz ich opiekunów. Niemniej wyłoniła 73 Laureatów – przyznała 34 nagrody i 39 wyróżnień w poszczególnych kategoriach.

Tegoroczny Finał różni się od dawnych edycji. Tradycyjnie wystawa jest eksponowana w Galerii Oranżerii Kultury przez grudzień i styczeń. Natomiast nie możliwe było zaproszenie Laureatów na wspólne świętowanie. Dlatego część nagród i dyplomów zostanie odebrana indywidualnie, a część wysłana pocztą. Jury ogłosiło wnioski pokonkursowe on-line. Novum tego roku będą artystyczne prezentacje utworów Jana Brzechwy przygotowane przez utalentowanych lidzbarczan – młodzież i dorosłych, którzy współpracują w ramach projektu „Debatować nie jest źle”.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny SŁOWEM MALOWANE istnieje od 2015 i odbywa się raz w roku jesienną porą. Oczekiwanie na prace jest zawsze pełne emocji, a kiedy już one pojawiają się w lidzbarskiej Oranżerii Kultury jest dużo barw, dyskusji i uśmiechu. Zapraszamy do udziału w roku następnym!

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11328
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8575925

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.