Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.10.2020 08:07 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Ponad granicami i wirtualnie
Fot. Tomasz Misiuk, Kamienica na ul. Wigilijnej 12, rekonstrukcja kamienicy, 2000 r., wyk. J. Ciemnolonski.
Fot. Tomasz Misiuk, Kamienica na ul. Wigilijnej 12, rekonstrukcja kamienicy, 2000 r., wyk. J. Ciemnolonski.

Trwają prace nad projektem „Muzea ponad granicami. Etap II”. Regionalna Pracownia Digitalizacji cyfryzuje dokumenty, które posłużą do rozbudowy wystawy i stworzenia filmu poświęconego powojennym dziejom Elbląga i jego pionierom. Koncepcję wystawy oraz filmu holograficznego opracowuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, a w Muzeum Brama Frydlandzka odbywają się prace remontowe.

Pomimo ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną partnerzy projektu, realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, prowadzą działania.  

- W toku są przetargi na wyposażenie do sali multimedialnej, która powstanie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz na sprzęt do digitalizacji – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu z CSE „Światowid”. – Trwają prace digitalizacyjne, ale w związku z epidemią wstrzymujemy wciąż prace nad filmami, które mają być rozwinięciem wystaw w obu muzeach, a ich bohaterami będą elbląscy i kaliningradzcy pionierzy.

Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w CSE „Światowid” odwiedziła Muzeum Archeologiczno-Historyczne i wspólnie wybrali ponad 40 eksponatów. Znalazły się wśród nich przede wszystkim zabytki codziennego użytku – naczynia, kaganki, kielich, filiżanka, łyżka, a także kostki do gry czy zabawki.  Wszystkie te przedmioty zostaną zdigitalizowane i wykorzystane do prezentacji cyfrowej. Oprócz tego trwa cyfryzacja dokumentów dotyczących powojennego elbląskiego Starego Miasta, które posłużą do produkcji filmu holograficznego oraz do opracowywania koncepcji rozbudowy wystawy „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii". Zajmują się nią obecnie muzealnicy z elbląskiej instytucji.

- Niestety wyjazd do Kaliningradu i digitalizacja tamtejszych zabytków jest w tej chwili niemożliwa, nie wiemy kiedy się to zmieni dlatego skupiamy się na działaniach, które możemy zrealizować – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.

Prace projektowe trwają również w Kaliningradzie. Partner wiodący projektu rozpoczął przebudowę jednego z muzealnych budynków. Po renowacji ma się tam pojawić nowa hala wystawiennicza z holograficznym filmem o powojennym losach Kaliningradu i Elbląga, a także centrum programów edukacyjnych dla dzieci.

 

Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

 

Za treść niniejszej informacji odpowiada Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11530
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9620167

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.