Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.10.2020 07:53 Miasto:Olsztyn Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesłana Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Z wizytą w Atelier

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wystawę „Atelier” Marka Ramińskiego i Mieczysława Wojtkowskiego. Wystawę można oglądać od 1 do 7 października w Galerii Stary Ratusz.

Marek Ramiński – były mieszkaniec Olsztyna, obecnie mieszka i pracuje w Düsseldorfie. Ukończył Politechnikę Gdańską oraz był wieloletnim wolnym słuchaczem na Akademii Sztuki w Dusseldorfie w klasie prof. S. Anzingera. Prace artysty można było zobaczyć m.in. w Jastarni, Olsztynie, Figueras (Hiszpania), Essen, Monachium, Hanowerze oraz parokrotnie na rokrocznej wystawie Akademii Sztuki w Düsseldorfie.

Mówi o sobie:

Od ponad 20 lat maluję od abstraktu do aktu, obrazy olejne i nie tylko, zadając pytania... sobie i odbiorcom. Na obecnej wystawie starałem się  pokazać, że oprócz tego co widzimy, istnieje coś więcej….. dlatego tytuł „ niedopowiedziane”… Nic i nikt nie istnieje niezależnie, wszystko  jest ze sobą powiązane, posiada wspólną cechę, która jest nieograniczona, niezniszczalna, nieskończenie szczęśliwa i wolna, promieniująca miłością. Nasz umysł, jest odbiorcą wszystkich wrażeń i przeżyć. Potwierdzenia na współzależność wszystkiego możemy odnaleźć w fizyce kwantowej oraz filozofii buddyjskiej.

Mieczysław Wojtkowski – od 1988 r. prowadzi pracownię rzeźbiarską na Dajtkach. Pracuje w różnych materiałach, preferuje czarny dąb, którego formy, ukształtowane przez tysiąclecia, same w sobie są wartością rzeźbiarską. Prace artysty były nagradzane na wielu konkursach rzeźbiarskich. Autor bierze udział w plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą, często angażuje do twórczej współpracy publiczność plenerową. Jego rzeźby można było zobaczyć, m. in. podczas wystaw w Ostródzie, Jastarni, Concordia – Herdorf (Niemcy), Olsztynie, Warszawie, Bretanii, Włodawie (Festiwal Trzech Kultur), Międzylesiu.


 
Na wystawie zaprezentuję kilka rzeźb z dębu kopalnego (czarnego dębu). Materiał, z którego zostały wykonane ma ok. 5000 lat. Czynnik czasu powoduje często tak głęboką, dramatyczną , a zarazem interesującą destrukcję tego drewna, że nie ma możliwości przeprowadzenia klasycznego procesu rzeźbiarskiego. Trzeba wykorzystać to, co proponuje nam natura. Reszta, w większym lub mniejszym stopniu, jest niedopowiedziana.
M. Wojtkowski

 

1-7 października 2020 r.

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184205

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.