Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.09.2020 09:12 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł. Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Laureat Orfeusza Mazurskiego na spotkaniu autorskim

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w czwartek, 10 września na spotkanie autorskie ze Stanisławem Raginiakiem, laureatem Mazurskiego Orfeusza 2020.

Stanisław Raginiak debiutował w wieku 37 lat zbiorem wierszy Dziedzictwo (Wyd. „Pojezierze”, Olsztyn 1990 r.). Kolejne tomiki poezji to m.in.: Uratuj mnie,  Nie bójcie się mojej pamięci, Nihumim, Żal, Niech niebo pochłonie, Przenikanie światów.

Raginiak jest również autorem dziennika lirycznego Skrawek Ameryki. W 1999 r. opublikowano powieść reportażową Ostatnie piętro samotności – raport z izby wytrzeźwień, o której bardzo pozytywnie wyraził się Wiesław Myśliwski (obszerne fragmenty drukował w redagowanej przez siebie „Sycynie”). Rok później na rynku pojawił się zbiór felietonów, dykteryjek i opowiadań pt. Jawa
i sen
. O książce pisał m.in. Henryk Bereza, podkreślając oryginalność takich opowiadań jak Wędrowiec, Ciernisty śnieg. Z kolei Kazimierz Brakoniecki chwalił opowiadanie Wroniarz.

W sierpniu 2003 r. w Łukcie (rodzinna wieś autora) odbyła się promocja Dwóch linii, tomu składającego się z czterech opowiadań. Gościem honorowym był Wiesław Myśliwski, dla którego opowiadanie Piwnica zasługuje na najwyższe literackie uznanie. O tej publikacji (podobnie zresztą jak o innej prozie Wewnątrz leśnego czasu) pozytywnie wypowiedział się prof. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W roku 2015 włoskie wydawnictwo opublikowało wybór wierszy autora w przekładzie (Poesie, LietoColle 2017), jesienią tego roku odbyła się promocja tomu w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie. To samo wydawnictwo zaprosiło autora do publikacji tekstów w znanym we Włoszech Quadernario – corocznym almanachu poezji, którego część zadedykowano poezji polskiej. Wiersze Raginiaka ukazały się tam wraz z utworami Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego, Juliana Kornhausera. Obszerny artykuł poświęcił tym autorom włoski dziennik Avvenire. Wiersze na język włoski tłumaczyła córka autora Elżbieta.

Jesienią 2019 roku toruńskie wydawnictwo Horyzont Idei opublikowało poemat Moje Crow River. W lipcu 2020 r.  książka została nagrodzona ORFEUSZEM MAZURSKIM.

prowadzenie: Marek Książek

Współorganizator: Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

10września /czwartek/ 2020 r., godz. 17.00

Sala konferencyjna 3 (poziom  I), WBP; ul. 1 Maja 5


Liczba miejsc ograniczona: wejście tylko na zaproszenia oraz zapisy na e-maila: promocja@wbp.olsztyn.pl

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185004

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.