Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.09.2020 09:26 Miasto:Olsztyn Kategoria:Teatr Autor:inf. nadesł. Placówka:Teatr im. Stefana Jaracza
Wrzesień w Teatrze Jaracza

Jak mówi stare porzekadło: "Co się odwlecze, to nie uciecze". Spektakl ”Opętani” miał być marcową premierą, ale została ona odwołana. Jednak na wszystko przychodzi odpowiednia pora. Od 29 sierpnia na Dużej Scenie Tetru Jaracza zaprezentowany zostanie spektakl "Opętani" autorstwa Witolda Gombrowicza w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Wrzesień to miesiąc obfity w premiery.

Kolejne premierowe propozycje to "Kamień" autorstwa Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy, oraz "Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów" autorstwa Melchiora Wańkowicza w reżyserii Rudolfa Zioło. Nie zabraknie również najnowszej farsy w reżyserii Tomasza Dutkiewicza "Seks, miłość i podatki".

 

OPĘTANI

 

Witold Gombrowicz zaskoczył wszystkich, kiedy w 1969 roku przyznał się, że to on pisał „Opętanych” pod pseudonimem Zdzisław Niewieski. Powieść sensacyjna w odcinkach, zgodnie z wymogami gatunku musiała być intrygująca i na tyle wciągająca czytelników, by z zapartym tchem śledzili losy bohaterów w kolejnych wydaniach gazet codziennych. Ostatni odcinek został opublikowany w dzienniku „Kurier czerwony” 3 września 1939 roku, dlatego zakończenie powieści - w związku z wybuchem wojny - uważano długo za zagubione lub w ogóle nie napisane.

 

Gombrowicz tworząc „Opętanych” adresowanych do szerokiego grona odbiorców sięgnął po różne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl, podnosząc walor tekstu jako „czytadła” o znamionach jedynej w swoim rodzaju polskiej powieści „gotyckiej”.

 

„Opętani” jako spektakl będą znakomitą intrygą kryminalną, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic, działania sił nadprzyrodzonych i elementów grozy, gdzie tłem są tajemnicze wydarzenia rozgrywające się w fikcyjnym zamku w Mysłoczy.

 

Premiera: 29 sierpnia 2020 r.

Gramy: 28, 29 i 30 sierpnia oraz 3,4,5 i 6 września 2020 r.

 

KAMIEŃ

 

Autor: Marius von Mayenburg, reżyseria : Adam Nalepa

Dzieje pewnego domu w Dreźnie, który między 1933 i 1993 rokiem trzykrotnie zmieniał właścicieli, stają się pretekstem do opowiedzenia trudnej i zdecydowanie niejednoznacznej historii rodzinnej.

 

Historia ta, choć dotyczy mieszkańców Drezna, jest podobna do wielu opowieści także z innych terenów. W uproszczeniu można ją przedstawić tak: najpierw niemieckie małżeństwo odbiera profesorowi pochodzenia żydowskiego jego dom i denuncjuje go na gestapo. Potem niemiecka właścicielka ucieka z córką na Zachód. Po ćwierć wieku przyjeżdża do domu z wizytą, a w 1993 roku odzyskuje dom.

 

Jednak opowieść jest prosta tylko pozornie, a widz kawałek po kawałku poznaje prawdziwą historię rodziny, która często różni się od wersji oficjalnej. Sposób opowiadania tworzy niezwykłe napięcie i cały czas prowokuje do zastanawiania się, jak było naprawdę.

 

Premiera : 18 września 2020 r.

Gramy: 18,19, 20 oraz 22, 23, 24 i 25 września 2020 r.

 

NA TROPACH SMĘTKA

 

wórcy spektaklu podążają tropem dwuosobowej załogi „Kuwaki”, na którą składał się Melchior Wańkowicz i jego córka Marta „Tilla” Wańkowicz. Razem poznają mazurskie i warmijskie chałupy, wsie, jeziora, napotkanych mieszkańców i nastroje przemierzanego krajobrazu.

Na oczach widza będzie powstawał teatralny reportaż pokazujący mikro i makrokosmos Mazur z portretem Mazura - z jego duszą i terenem, z którego wyrastał, z codziennym funkcjonowaniem, mową i jej odmianami oraz z jego uczuciowością i pragmatyzmem.

Pojawi się też temat plebiscytu, który wymusił podziały. Można w tym dostrzec analogię do współczesnych technik populistycznych, faszystowskich rządów czy sposobów używanych w wojenkach wewnątrzkrajowych.

 

Premiera: 26 września 2020 r.

Gramy: 26,27 oraz 29 i 30 września 2020 r.

 

SEKS, MIŁOŚĆ I PODATKI

 

Bohaterowie komedii „Seks, miłość i podatki” ze wszelkich sił starają się zadać kłam ponurej podatkowej nieuchronności…jednocześnie coraz bardziej nieuchronnie popadając

w karkołomne tarapaty.

 

Narzeczona, która jest kochanką najlepszego przyjaciela swojego narzeczonego, najlepszy przyjaciel, który zdradza swoją dziewczynę z narzeczoną swojego najlepszego przyjaciela

i który musi nagle na chwilę stać się żoną swojego najlepszego przyjaciela, jego zdradzana dziewczyna niemająca pojęcia, że jej chłopak jest chwilowo żoną swego najlepszego przyjaciela oraz matka narzeczonego, która chce poznać narzeczoną syna, a poznaje wścibskiego sąsiada i pijanego inspektora skarbowego, który zamiast liczyć podatki, podrywa mamusię narzeczonego i jego przyjaciela, który chwilowo musi grać rolę jego uroczej żony…Nadążacie Państwo?

 

W tej szalonej komedii nikt nie wie do końca, kim kto jest naprawdę i naprawdę nikt nie wie, kim kto jest na niby…

 

Klasyczna farsa zaczynająca się od drobnych oszustw, które z każdą chwilą piętrzą się

do granic absurdu wywołując na widowni salwy śmiechu.

 

Gramy: 10, 11, 12 i 13 września 2020 r.

 

 

 
 
 
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184904

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.