Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.07.2020 08:02 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzea Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Muzeum na finałowej prostej
fot. R. Korsak
fot. R. Korsak

Zrealizowany przez elbląskie Muzeum projekt „Muzea ponad granicami” znalazł się w finale konkursu Regiostars i tym samym ma 20 % szans na zdobycie głównej nagrody w kategorii: Umiejętności i edukacja na rzecz cyfrowej Europy. Dotarcie do finałowego etapu jest ogromnym wyróżnieniem dla całego zespołu muzealników. Oznacza, że projekt zdobył uznanie komisji konkursowej wyróżniając się na tle 206 aplikacji z całej Unii Europejskiej.

O tym, kto z finalistów zdobędzie nagrodę, zadecyduje Jury konkursowe biorąc pod uwagę takie kryteria jak: innowacyjny charakter, osiągnięte rezultaty, trwałość przedsięwzięcia oraz możliwość jego adaptacji w innych regionach. Każdy jednak ma wpływ na wybór laureata nagrody publiczności. W tym zakresie Muzeum liczy na gorące wsparcie Elblążan oraz sympatyków spoza miasta. Aby oddać głos na projekt „Museums over the borders” należy odwiedzić stronę https://regiostarsawards.eu/, przewinąć w dół do ósmej pozycji i kliknąć ikonę serca po prawej stronie opisu projektu (można to zrobić kilkakrotnie). Głosowanie potrwa do 15 września, a wyniki konkursu poznamy w październiku.

Sukces projektu jest tym bardziej niezwykły, iż było to pierwsze tak duże zadanie realizowane przez elbląskie Muzeum przy wsparciu finansowym UE. Stopień trudności potęgowało partnerstwo zagraniczne i tylko dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie możliwa była pełna realizacja wszystkich planowanych założeń. W efekcie możemy dziś podziwiać nowoczesne wystawy prezentowane w zmodernizowanym budynku Podzamcza czy korzystać z uroków wyremontowanego dziedzińca podczas Letniego kina pod chmurką. Kaliningrad zyskał natomiast zmodernizowany obiekt Bramy Frydlandzkiej. Także prezentowany w obu miastach film holograficzny, pomimo że liczy już 6 lat, niezmiennie zaskakuje i zachwyca gości.

Projekt Museums over the borders, zrealizowany w latach 2012 – 2014 przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie, wykorzystał wspólną historię do połączenia odbiorców kultury po obu stronach polsko-rosyjskiej granicy. Nowoczesna oferta edukacji muzealnej, innowacyjne rozwiązania ekspozycyjne i unikalne atrakcje na skalę europejską, przyciągające turystów z kraju i zagranicy, przyczyniły się do wzrostu ruchu turystycznego oraz rozwoju lokalnej społeczności. Obecnie muzea z Elbląga i Kaliningradu, w składzie powiększonym o Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, realizują drugi etap projektu, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 20014-2020.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11142298

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.